Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pello/95720
Vertaa

Jarhoinen

95720·Pello
4,9 × 4,4 km

Postinumeroalueella Jarhoinen (95720), Pello, asuu 43 asukasta. Mediaanitulot ovat 18 877 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 13,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 96,4 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on kasvanut 4,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,4 %. Alueen asukkaista 32,6 % on 65 vuotta täyttäneitä.

Mediaanitulot: sija 11/12 (Pello)Väkiluku: sija 11/12 (Pello)
Väkiluku
43+4,9 %(5v)
Mediaanitulot
18 877 €+19,4 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
13,9 %-4,3 %(5v)
Omistusasunnot
0,0 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
0,0 %
Yksinasuvat
0,0 %
Työttömyysaste
5,3 %-6,5 %(5v)
Talouden keskikoko
0,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,6 %
65 vuotta täyttäneet: 32,6 %

Tunnusluvut

Alueen Jarhoinen tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku43+4,9 %
Mediaanitulot18 877 €+19,4 %
Keski-ikä48,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut13,9 %-4,3 %
Työttömyysaste5,3 %-6,5 %
Omistusasunnot0,0 %-
Lapsiperheet0,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus0,0 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet0,0 %
Yksinasuvat0,0 %
Muut taloudet100,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Jarhoinen

Mitkä ovat alueen Jarhoinen (95720) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 18 877 €. Muutos 5 vuodessa: +19,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Jarhoinen (95720) on?
43 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +4,9 %.
Millaista asuminen alueella Jarhoinen on?
Kotitalouksista 0,0 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,4 % pientaloissa.
Miten alue Jarhoinen vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pello: 11 / 12. Korkeakoulutetut: 13,9 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·95710Naamijoki
  • ·95750Orajärvi
  • ·95700Pello Keskus
  • ·95830Vaattojärvi (Kolari)
  • ·95645Turtola
  • ·95920Saaripudas (Kolari)
  • ·95640Juoksenki
  • ·95770Lankojärvi
  • ·95900Kolari Keskus (Kolari)
  • ·95635Kaulinranta (Ylitornio)
  • ·95860Pasmajärvi (Kolari)
  • ·95930Äkäsjoensuu (Kolari)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 866. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 884. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pello11. · 12 alueesta

Muut alueet: Pello

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pello
#AlueArvo
1.Naamijoki9571027 105 €+30,7 %
2.Pello Keskus9570023 624 €+20,2 %
3.Turtola9564522 966 €+17,2 %
4.Orajärvi9575022 456 €+20,3 %
5.Konttajärvi9576022 098 €+24,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
91740Jaalanka - Liminpuro

Vaala

Mediaanitulot
18 891 €
Väkiluku
93
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
73640Sivakkavaara

Kaavi

Mediaanitulot
18 964 €
Väkiluku
82
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
89830Ala-Vuokki

Suomussalmi

Mediaanitulot
18 777 €
Väkiluku
44
Keski-ikä
62,0 v
Avaa alue →Vertaa
82865Kokinvaara-Mannervaara

Joensuu

Mediaanitulot
19 053 €
Väkiluku
37
Keski-ikä
66,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Pello: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle