Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Lapua/62290
Vertaa

Hirvikylä

62290·Lapua
13 × 10 km

Postinumeroalueella Hirvikylä (62290), Lapua, asuu 220 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 240 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,1 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 12,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 15,6 %. Alueen asunnoista 98,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 8/11 (Lapua)Väkiluku: sija 8/11 (Lapua)
Väkiluku
220-12,4 %(5v)
Mediaanitulot
24 240 €+15,6 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,8 %+2,5 %(5v)
Omistusasunnot
94,1 %
Vuokra: 5,0 %
Lapsiperheet
18,8 %
Yksinasuvat
29,7 %
Työttömyysaste
5,0 %+0,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,9 %
65 vuotta täyttäneet: 28,2 %

Tunnusluvut

Alueen Hirvikylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku220-12,4 %
Mediaanitulot24 240 €+15,6 %
Keski-ikä50,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut23,8 %+2,5 %
Työttömyysaste5,0 %+0,6 %
Omistusasunnot94,1 %-
Lapsiperheet18,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,1 %
Vuokra5,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,8 %
Yksinasuvat29,7 %
Muut taloudet51,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Hirvikylä

Mitkä ovat alueen Hirvikylä (62290) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 240 €. Muutos 5 vuodessa: +15,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hirvikylä (62290) on?
220 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -12,4 %.
Millaista asuminen alueella Hirvikylä on?
Kotitalouksista 94,1 % asuu omistusasunnossa ja 5,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,5 % pientaloissa.
Miten alue Hirvikylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Lapua: 8 / 11. Korkeakoulutetut: 23,8 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·62170Lakaluoma
  • ·62165Tiisteenjoki
  • ·62260Hirvijoki (Kauhava)
  • ·62280Mustamaa
  • ·62295Kauhajärvi
  • ·63160Salmi (Kuortane)
  • ·62240Huhmarkoski (Kauhava)
  • ·62175Ylikylä-Mäenpää
  • ·62160Karhunkylä
  • ·62185Mäki-Paavola
  • ·63150Ruona (Kuortane)
  • ·63130Mäyry (Kuortane)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 805. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 994. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Lapua8. · 11 alueesta

Muut alueet: Lapua

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Lapua
#AlueArvo
1.Mustamaa6228027 884 €+29,4 %
2.Hellanmaa6213026 799 €+27,3 %
3.Ruha6219026 777 €+16,3 %
4.Karhunkylä6216026 591 €+25,6 %
5.Mäki-Paavola6218526 277 €+23,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
79810Karvion kanava

Heinävesi

Mediaanitulot
24 237 €
Väkiluku
171
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
47490Mankala-Hiisiö

Iitti

Mediaanitulot
24 235 €
Väkiluku
301
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
54270Vainikkala

Lappeenranta

Mediaanitulot
24 235 €
Väkiluku
379
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
62420Kortesjärvi Keskus

Kauhava

Mediaanitulot
24 246 €
Väkiluku
896
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Seinäjoki|Muuttajalle

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

14. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Lapua: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle