Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Salla/98660
Vertaa

Salmivaara

98660·Salla
18 × 16 km

Postinumeroalueella Salmivaara (98660), Salla, asuu 126 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 431 €, asukkaiden keski-ikä on 53,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,1 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 20,2 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 6,7 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 97,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 8/14 (Salla)Väkiluku: sija 5/14 (Salla)
Väkiluku
126+3,3 %(5v)
Mediaanitulot
22 431 €+20,2 %(5v)
Keski-ikä
53,0 v-3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,2 %+6,6 %(5v)
Omistusasunnot
92,1 %
Vuokra: 3,2 %
Lapsiperheet
11,1 %
Yksinasuvat
36,5 %
Työttömyysaste
18,2 %+6,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,8 %
65 vuotta täyttäneet: 37,3 %

Tunnusluvut

Alueen Salmivaara tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku126+3,3 %
Mediaanitulot22 431 €+20,2 %
Keski-ikä53,0 v-3,0 %
Korkeakoulutetut20,2 %+6,6 %
Työttömyysaste18,2 %+6,7 %
Omistusasunnot92,1 %-
Lapsiperheet11,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,1 %
Vuokra3,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,1 %
Yksinasuvat36,5 %
Muut taloudet52,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Salmivaara

Mitkä ovat alueen Salmivaara (98660) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 431 €. Muutos 5 vuodessa: +20,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Salmivaara (98660) on?
126 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +3,3 %.
Millaista asuminen alueella Salmivaara on?
Kotitalouksista 92,1 % asuu omistusasunnossa ja 3,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,7 % pientaloissa.
Miten alue Salmivaara vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Salla: 8 / 14. Korkeakoulutetut: 20,2 %, keski-ikä: 53,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·98900Salla Keskus
  • ·98760Hirvasvaara - Paloperä
  • ·98600Kursu
  • ·98780Maaninkavaara (Posio)
  • ·98770Aholanvaara
  • ·98790Paloperä
  • ·98850Kuosku (Savukoski)
  • ·97880Nolimo - Jumisko (Posio)
  • ·97895Mourujärvi (Posio)
  • ·98630Ahvenselkä (Pelkosenniemi)
  • ·98950Saija
  • ·98920Kelloselkä

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 383. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 399. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Salla8. · 14 alueesta

Muut alueet: Salla

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Salla
#AlueArvo
1.Naruska9896026 868 €+55,7 %
2.Pahkakumpu9862026 076 €+89,0 %
3.Saija9895025 401 €+23,2 %
4.Kelloselkä9892025 162 €+35,4 %
5.Kotalankylä9893024 696 €+37,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
88900Kuhmo Keskus

Kuhmo

Mediaanitulot
22 433 €
Väkiluku
6 869
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
82815Marjovaara

Joensuu

Mediaanitulot
22 434 €
Väkiluku
113
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
35500Korkeakoski

Juupajoki

Mediaanitulot
22 427 €
Väkiluku
847
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
17510Nyystölä

Padasjoki

Mediaanitulot
22 436 €
Väkiluku
223
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Salla: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle