Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Salla/98790
Vertaa

Paloperä

98790·Salla
22 × 20 km

Postinumeroalueella Paloperä (98790), Salla, asuu 33 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 819 €, asukkaiden keski-ikä on 61,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa, joten alue on täysin pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 15,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 34,0 %. Alueen asukkaista 54,5 % on 65 vuotta täyttäneitä.

Mediaanitulot: sija 9/14 (Salla)Väkiluku: sija 13/14 (Salla)
Väkiluku
33-15,4 %(5v)
Mediaanitulot
21 819 €+34,0 %(5v)
Keski-ikä
61,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,9 %+8,4 %(5v)
Omistusasunnot
0,0 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
0,0 %
Yksinasuvat
0,0 %
Työttömyysaste
18,2 %+10,5 %(5v)
Talouden keskikoko
0,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,1 %
65 vuotta täyttäneet: 54,5 %

Tunnusluvut

Alueen Paloperä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku33-15,4 %
Mediaanitulot21 819 €+34,0 %
Keski-ikä61,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut21,9 %+8,4 %
Työttömyysaste18,2 %+10,5 %
Omistusasunnot0,0 %-
Lapsiperheet0,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus0,0 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet0,0 %
Yksinasuvat0,0 %
Muut taloudet100,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Paloperä

Mitkä ovat alueen Paloperä (98790) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 819 €. Muutos 5 vuodessa: +34,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Paloperä (98790) on?
33 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -15,4 %.
Millaista asuminen alueella Paloperä on?
Kotitalouksista 0,0 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Paloperä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Salla: 9 / 14. Korkeakoulutetut: 21,9 %, keski-ikä: 61,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·97880Nolimo - Jumisko (Posio)
  • ·97890Karjalaisenniemi (Posio)
  • ·97895Mourujärvi (Posio)
  • ·97870Jumisko (Posio)
  • ·98720Suomutunturi (Kemijärvi)
  • ·98780Maaninkavaara (Posio)
  • ·98600Kursu
  • ·98760Hirvasvaara - Paloperä
  • ·97840Lehtiniemi (Posio)
  • ·98660Salmivaara
  • ·97920Suonnankylä (Posio)
  • ·98710Joutsijärvi (Kemijärvi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 531. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 925. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Salla9. · 14 alueesta

Muut alueet: Salla

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Salla
#AlueArvo
1.Naruska9896026 868 €+55,7 %
2.Pahkakumpu9862026 076 €+89,0 %
3.Saija9895025 401 €+23,2 %
4.Kelloselkä9892025 162 €+35,4 %
5.Kotalankylä9893024 696 €+37,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
85730Tulppo

Haapajärvi

Mediaanitulot
21 820 €
Väkiluku
116
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
81160Romppala-Riihikangas

Kontiolahti

Mediaanitulot
21 817 €
Väkiluku
235
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
92520Sipola

Siikalatva

Mediaanitulot
21 815 €
Väkiluku
62
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
57220Savonlinna

Savonlinna

Mediaanitulot
21 814 €
Väkiluku
3 458
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Salla: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle