Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Salla/98960
Vertaa

Naruska

98960·Salla
59 × 98 km

Postinumeroalueella Naruska (98960), Salla, asuu 47 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 868 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 88,6 % on pientaloissa. Väkiluku on pienentynyt 4,1 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 9,8 prosenttiyksikköä. Alueen asukkaista 23,4 % on 65 vuotta täyttäneitä.

Mediaanitulot: sija 1/14 (Salla)Väkiluku: sija 10/14 (Salla)
Väkiluku
47-4,1 %(5v)
Mediaanitulot
26 868 €+55,7 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v-3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,0 %+9,8 %(5v)
Omistusasunnot
0,0 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
0,0 %
Yksinasuvat
0,0 %
Työttömyysaste
6,5 %+2,0 %(5v)
Talouden keskikoko
0,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
12,8 %
65 vuotta täyttäneet: 23,4 %

Tunnusluvut

Alueen Naruska tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku47-4,1 %
Mediaanitulot26 868 €+55,7 %
Keski-ikä47,0 v-3,0 %
Korkeakoulutetut22,0 %+9,8 %
Työttömyysaste6,5 %+2,0 %
Omistusasunnot0,0 %-
Lapsiperheet0,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus0,0 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo88,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet0,0 %
Yksinasuvat0,0 %
Muut taloudet100,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Naruska

Mitkä ovat alueen Naruska (98960) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 868 €. Muutos 5 vuodessa: +55,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Naruska (98960) on?
47 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,1 %.
Millaista asuminen alueella Naruska on?
Kotitalouksista 0,0 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 88,6 % pientaloissa.
Miten alue Naruska vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Salla: 1 / 14. Korkeakoulutetut: 22,0 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·98830Martti - Ruuvaoja (Savukoski)
  • ·98930Kotalankylä
  • ·98950Saija
  • ·98920Kelloselkä
  • ·98970Onkamojärvi
  • ·98980Kallunki - Niemelä
  • ·98900Salla Keskus
  • ·98995Hautajärvi
  • ·98850Kuosku (Savukoski)
  • ·98770Aholanvaara
  • ·98660Salmivaara
  • ·98760Hirvasvaara - Paloperä

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet957. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 860. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Salla1. · 14 alueesta

Muut alueet: Salla

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Salla
#AlueArvo
1.Pahkakumpu9862026 076 €+89,0 %
2.Saija9895025 401 €+23,2 %
3.Kelloselkä9892025 162 €+35,4 %
4.Kotalankylä9893024 696 €+37,0 %
5.Onkamojärvi9897023 947 €+46,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
95130Hyryoja

Ii

Mediaanitulot
26 866 €
Väkiluku
114
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
02250Henttaa

Espoo

Mediaanitulot
26 872 €
Väkiluku
7 410
Keski-ikä
33,0 v
Avaa alue →Vertaa
46910Anjala

Kouvola

Mediaanitulot
26 872 €
Väkiluku
1 674
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
73360Pajulahti

Kuopio

Mediaanitulot
26 874 €
Väkiluku
561
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Salla: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle