Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Salla/98600
Vertaa

Kursu

98600·Salla
34 × 33 km

Postinumeroalueella Kursu (98600), Salla, asuu 231 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 522 €, asukkaiden keski-ikä on 59,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 17,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,4 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 5,8 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 96,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 11/14 (Salla)Väkiluku: sija 2/14 (Salla)
Väkiluku
231-3,7 %(5v)
Mediaanitulot
21 522 €+18,7 %(5v)
Keski-ikä
59,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
17,7 %+5,8 %(5v)
Omistusasunnot
89,4 %
Vuokra: 7,6 %
Lapsiperheet
8,3 %
Yksinasuvat
45,5 %
Työttömyysaste
21,1 %-7,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
3,5 %
65 vuotta täyttäneet: 51,9 %

Tunnusluvut

Alueen Kursu tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku231-3,7 %
Mediaanitulot21 522 €+18,7 %
Keski-ikä59,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut17,7 %+5,8 %
Työttömyysaste21,1 %-7,9 %
Omistusasunnot89,4 %-
Lapsiperheet8,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,4 %
Vuokra7,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet8,3 %
Yksinasuvat45,5 %
Muut taloudet46,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Kursu

Mitkä ovat alueen Kursu (98600) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 522 €. Muutos 5 vuodessa: +18,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kursu (98600) on?
231 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,7 %.
Millaista asuminen alueella Kursu on?
Kotitalouksista 89,4 % asuu omistusasunnossa ja 7,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,8 % pientaloissa.
Miten alue Kursu vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Salla: 11 / 14. Korkeakoulutetut: 17,7 %, keski-ikä: 59,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·98620Pahkakumpu
  • ·98630Ahvenselkä (Pelkosenniemi)
  • ·98710Joutsijärvi (Kemijärvi)
  • ·98720Suomutunturi (Kemijärvi)
  • ·98790Paloperä
  • ·98660Salmivaara
  • ·98400Isokylä-Ryti-Lehtola (Kemijärvi)
  • ·97870Jumisko (Posio)
  • ·97880Nolimo - Jumisko (Posio)
  • ·98850Kuosku (Savukoski)
  • ·98500Pelkosenniemi Keskus (Pelkosenniemi)
  • ·98760Hirvasvaara - Paloperä

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 607. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 958. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Salla11. · 14 alueesta

Muut alueet: Salla

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Salla
#AlueArvo
1.Naruska9896026 868 €+55,7 %
2.Pahkakumpu9862026 076 €+89,0 %
3.Saija9895025 401 €+23,2 %
4.Kelloselkä9892025 162 €+35,4 %
5.Kotalankylä9893024 696 €+37,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
95670Pessalompolo

Ylitornio

Mediaanitulot
21 514 €
Väkiluku
92
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
32260Kojonperä

Loimaa

Mediaanitulot
21 510 €
Väkiluku
133
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
17500Padasjoki Keskus

Padasjoki

Mediaanitulot
21 536 €
Väkiluku
1 513
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
49960Ala-Pihlaja

Virolahti

Mediaanitulot
21 507 €
Väkiluku
178
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Salla: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle