Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Salla/98930
Vertaa

Kotalankylä

98930·Salla
15 × 20 km

Postinumeroalueella Kotalankylä (98930), Salla, asuu 81 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 696 €, asukkaiden keski-ikä on 56,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 97,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 10,0 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 14,3 %:iin. Alueen asunnoista 94,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/14 (Salla)Väkiluku: sija 7/14 (Salla)
Väkiluku
81-10,0 %(5v)
Mediaanitulot
24 696 €+37,0 %(5v)
Keski-ikä
56,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,3 %-1,4 %(5v)
Omistusasunnot
97,5 %
Vuokra: 2,5 %
Lapsiperheet
15,0 %
Yksinasuvat
37,5 %
Työttömyysaste
14,3 %+8,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,4 %
65 vuotta täyttäneet: 46,9 %

Tunnusluvut

Alueen Kotalankylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku81-10,0 %
Mediaanitulot24 696 €+37,0 %
Keski-ikä56,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut18,3 %-1,4 %
Työttömyysaste14,3 %+8,2 %
Omistusasunnot97,5 %-
Lapsiperheet15,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus97,5 %
Vuokra2,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo94,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,0 %
Yksinasuvat37,5 %
Muut taloudet47,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Kotalankylä

Mitkä ovat alueen Kotalankylä (98930) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 696 €. Muutos 5 vuodessa: +37,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kotalankylä (98930) on?
81 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -10,0 %.
Millaista asuminen alueella Kotalankylä on?
Kotitalouksista 97,5 % asuu omistusasunnossa ja 2,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 94,3 % pientaloissa.
Miten alue Kotalankylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Salla: 5 / 14. Korkeakoulutetut: 18,3 %, keski-ikä: 56,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·98920Kelloselkä
  • ·98950Saija
  • ·98970Onkamojärvi
  • ·98900Salla Keskus
  • ·98980Kallunki - Niemelä
  • ·98770Aholanvaara
  • ·98995Hautajärvi
  • ·98660Salmivaara
  • ·98760Hirvasvaara - Paloperä
  • ·98850Kuosku (Savukoski)
  • ·93900Oulangan kansallispuisto (Kuusamo)
  • ·98830Martti - Ruuvaoja (Savukoski)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 647. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 656. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Salla5. · 14 alueesta

Muut alueet: Salla

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Salla
#AlueArvo
1.Naruska9896026 868 €+55,7 %
2.Pahkakumpu9862026 076 €+89,0 %
3.Saija9895025 401 €+23,2 %
4.Kelloselkä9892025 162 €+35,4 %
5.Onkamojärvi9897023 947 €+46,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
85160Rautio

Kalajoki

Mediaanitulot
24 690 €
Väkiluku
601
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
61500Isokyrö Keskus

Isokyrö

Mediaanitulot
24 688 €
Väkiluku
2 576
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
74740Aittojärvi

Kiuruvesi

Mediaanitulot
24 706 €
Väkiluku
244
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
98420Ryti-Lehtola

Kemijärvi

Mediaanitulot
24 685 €
Väkiluku
108
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Salla: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle