Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Inari/99885
Vertaa

Lemmenjoki

99885·Inari
31 × 27 km

Postinumeroalueella Lemmenjoki (99885), Inari, asuu 47 asukasta. Mediaanitulot ovat 17 293 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 84,0 % on pientaloissa. Väkiluku on pienentynyt 6,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 15,7 %. Alueen asukkaista 46,8 % on 65 vuotta täyttäneitä.

Mediaanitulot: sija 7/8 (Inari)Väkiluku: sija 7/8 (Inari)
Väkiluku
47-6,0 %(5v)
Mediaanitulot
17 293 €+15,7 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,6 %+3,1 %(5v)
Omistusasunnot
0,0 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
0,0 %
Yksinasuvat
0,0 %
Työttömyysaste
13,6 %+9,1 %(5v)
Talouden keskikoko
0,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,3 %
65 vuotta täyttäneet: 46,8 %

Tunnusluvut

Alueen Lemmenjoki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku47-6,0 %
Mediaanitulot17 293 €+15,7 %
Keski-ikä55,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut28,6 %+3,1 %
Työttömyysaste13,6 %+9,1 %
Omistusasunnot0,0 %-
Lapsiperheet0,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus0,0 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo84,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet0,0 %
Yksinasuvat0,0 %
Muut taloudet100,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Lemmenjoki

Mitkä ovat alueen Lemmenjoki (99885) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 17 293 €. Muutos 5 vuodessa: +15,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Lemmenjoki (99885) on?
47 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,0 %.
Millaista asuminen alueella Lemmenjoki on?
Kotitalouksista 0,0 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 84,0 % pientaloissa.
Miten alue Lemmenjoki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Inari: 7 / 8. Korkeakoulutetut: 28,6 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·99870Inari Keskus - Lemmenjoki
  • ·99800Ivalo
  • ·99950Karigasniemi (Utsjoki)
  • ·99195Pokka (Kittilä)
  • ·99600Sodankylä Keskus (Sodankylä)
  • ·99910Kaamanen - Partakko
  • ·99250Kiistala - Jeesiöjärvi (Kittilä)
  • ·99655Sattasvaara (Sodankylä)
  • ·99670Petkula (Sodankylä)
  • ·99830Saariselkä
  • ·99190Hanhimaa (Kittilä)
  • ·99280Tepsa (Kittilä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 911. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 860. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Inari7. · 8 alueesta

Muut alueet: Inari

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Inari
#AlueArvo
1.Saariselkä9983028 492 €+17,7 %
2.Ivalo9980027 060 €+20,2 %
3.Inari Keskus - Lemmenjoki9987026 286 €+23,0 %
4.Sevettijärvi - Näätämö9993025 463 €+39,9 %
5.Nellim9986024 561 €+50,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
98820Värriö

Savukoski

Mediaanitulot
17 259 €
Väkiluku
57
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
98760Hirvasvaara - Paloperä

Salla

Mediaanitulot
17 366 €
Väkiluku
53
Keski-ikä
63,0 v
Avaa alue →Vertaa
89540Moisiovaara

Hyrynsalmi

Mediaanitulot
17 180 €
Väkiluku
161
Keski-ikä
64,0 v
Avaa alue →Vertaa
97850Ristilä

Posio

Mediaanitulot
17 453 €
Väkiluku
63
Keski-ikä
67,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Inari: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle