Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joroinen

Kaupunki

Joroinen

Joroinen koostuu 9 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 4 586 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 280 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 20,2 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
4 586
Mediaanitulot (ka.)
22 280 €
Neliöhinta (ka.)
481 €/m²
Keski-ikä (ka.)
50,4 v
Korkeakoulutetut (ka.)
20,2 %
Omistusasunnot (ka.)
78,5 %
Lapsiperheet (ka.)
16,1 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

79600Joroinen Keskus

Joroinen

1. suurin
Mediaanitulot
23 166 €
Väkiluku
2 331
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
78880Kuvansi

Joroinen

2. suurin
Mediaanitulot
26 855 €
Väkiluku
1 074
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
77460Maavesi

Joroinen

3. suurin
Mediaanitulot
24 461 €
Väkiluku
323
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
79630Kolma

Joroinen

4. suurin
Mediaanitulot
25 160 €
Väkiluku
208
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
79620Huutokoski

Joroinen

5. suurin
Mediaanitulot
24 572 €
Väkiluku
190
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
79690Kaitainen

Joroinen

6. suurin
Mediaanitulot
24 246 €
Väkiluku
157
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Joroinen: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Joroinen

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Joroinen
#AlueArvo
1.Kuvansi7888026 855 €+18,1 %
2.Lahnalahti7968026 732 €+42,9 %
3.Kerisalo7966025 326 €+23,7 %
4.Kolma7963025 160 €+10,3 %
5.Huutokoski7962024 572 €+16,6 %
6.Maavesi7746024 461 €+18,3 %
7.Kaitainen7969024 246 €+32,5 %
8.Joroinen Keskus7960023 166 €+18,6 %
9.Savuniemi774800 €

Väestönkasvu: Joroinen

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Joroinen
#AlueArvo
1.Huutokoski79620+3,3 %+3,3 %
2.Joroinen Keskus79600-2,9 %-2,9 %
3.Kerisalo79660-3,1 %-3,1 %
4.Maavesi77460-6,1 %-6,1 %
5.Kuvansi78880-6,3 %-6,3 %
6.Kolma79630-7,1 %-7,1 %
7.Savuniemi77480-8,8 %-8,8 %
8.Lahnalahti79680-11,5 %-11,5 %
9.Kaitainen79690-14,7 %-14,7 %

Kaikki 9 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
77460Maavesi77480Savuniemi78880Kuvansi79600Joroinen Keskus79620Huutokoski79630Kolma79660Kerisalo79680Lahnalahti79690Kaitainen

Usein kysytyt kysymykset: Joroinen

Kuinka monta asukasta kaupungissa Joroinen on?
Kaupungissa Joroinen asuu yhteensä 4 586 asukasta 9 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Joroinen?
9 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Joroinen?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 280 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Kuvansi: 26 855 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Joroinen?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Joroinen on noin 481 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 2 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Kuvansi (525 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Joroinen?
Kuvansi (26 855 €), Lahnalahti (26 732 €), Kerisalo (25 326 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Joroinen?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Huutokoski (+3,3 %), Joroinen Keskus (-2,9 %), Kerisalo (-3,1 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Joroinen?
Kaupungissa Joroinen on 9 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.