Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joroinen/77460
Vertaa

Maavesi

77460·Joroinen
10 × 20 km

Postinumeroalueella Maavesi (77460), Joroinen, asuu 323 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 461 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,3 %. Alueen asunnoista 98,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/9 (Joroinen)Väkiluku: sija 3/9 (Joroinen)
Väkiluku
323-6,1 %(5v)
Mediaanitulot
24 461 €+18,3 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,3 %+0,7 %(5v)
Omistusasunnot
92,0 %
Vuokra: 6,1 %
Lapsiperheet
14,1 %
Yksinasuvat
38,0 %
Työttömyysaste
13,2 %+6,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,2 %
65 vuotta täyttäneet: 35,6 %

Tunnusluvut

Alueen Maavesi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku323-6,1 %
Mediaanitulot24 461 €+18,3 %
Keski-ikä52,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut28,3 %+0,7 %
Työttömyysaste13,2 %+6,9 %
Omistusasunnot92,0 %-
Lapsiperheet14,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,0 %
Vuokra6,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,1 %
Yksinasuvat38,0 %
Muut taloudet47,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Maavesi

Mitkä ovat alueen Maavesi (77460) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 461 €. Muutos 5 vuodessa: +18,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Maavesi (77460) on?
323 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,1 %.
Millaista asuminen alueella Maavesi on?
Kotitalouksista 92,0 % asuu omistusasunnossa ja 6,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,0 % pientaloissa.
Miten alue Maavesi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joroinen: 6 / 9. Korkeakoulutetut: 28,3 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·77580Tihusniemi (Pieksämäki)
  • ·79620Huutokoski
  • ·77480Savuniemi
  • ·79630Kolma
  • ·78850Käpykangas (Varkaus)
  • ·77430Siikamäki (Pieksämäki)
  • ·77330Virtasalmi Keskus (Pieksämäki)
  • ·79130Sorsakoski (Leppävirta)
  • ·79680Lahnalahti
  • ·78900Ruokokoski (Varkaus)
  • ·78210Kuoppakangas (Varkaus)
  • ·77320Hurskaala (Pieksämäki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 722. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 697. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joroinen6. · 9 alueesta

Muut alueet: Joroinen

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joroinen
#AlueArvo
1.Kuvansi7888026 855 €+18,1 %
2.Lahnalahti7968026 732 €+42,9 %
3.Kerisalo7966025 326 €+23,7 %
4.Kolma7963025 160 €+10,3 %
5.Huutokoski7962024 572 €+16,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
77320Hurskaala

Pieksämäki

Mediaanitulot
24 463 €
Väkiluku
62
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
43250Kolkanlahti

Saarijärvi

Mediaanitulot
24 459 €
Väkiluku
279
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
46860Anjalankoski Keskus

Kouvola

Mediaanitulot
24 457 €
Väkiluku
490
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
14810Pohjoinen

Hämeenlinna

Mediaanitulot
24 455 €
Väkiluku
236
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Joroinen: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle