Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joroinen/79600
Vertaa

Joroinen Keskus

79600·Joroinen
21 × 23 km

Postinumeroalueella Joroinen Keskus (79600), Joroinen, asuu 2 331 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 166 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 67,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 2,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,6 %. Alueen asunnoista 80,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 8/9 (Joroinen)Väkiluku: sija 1/9 (Joroinen)
Väkiluku
2 331-2,9 %(5v)
Mediaanitulot
23 166 €+18,6 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,1 %+0,3 %(5v)
Omistusasunnot
67,4 %
Vuokra: 31,1 %
Lapsiperheet
15,4 %
Yksinasuvat
48,5 %
Työttömyysaste
12,5 %+1,7 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,4 %
65 vuotta täyttäneet: 37,2 %

Tunnusluvut

Alueen Joroinen Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 331-2,9 %
Mediaanitulot23 166 €+18,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)464 €/m²-7,0 %
Keski-ikä52,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut25,1 %+0,3 %
Työttömyysaste12,5 %+1,7 %
Omistusasunnot67,4 %-
Lapsiperheet15,4 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 16 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus67,4 %
Vuokra31,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo17,4 %
Pientalo80,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,4 %
Yksinasuvat48,5 %
Muut taloudet36,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Joroinen Keskus

Mitkä ovat alueen Joroinen Keskus (79600) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 166 €. Muutos 5 vuodessa: +18,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Joroinen Keskus (79600) on?
2 331 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,9 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Joroinen Keskus (79600)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 464 €/m² (2025). Luku perustuu 16 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -7,0 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Joroinen Keskus on?
Kotitalouksista 67,4 % asuu omistusasunnossa ja 31,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 17,4 % on kerrostaloissa ja 80,8 % pientaloissa.
Miten alue Joroinen Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joroinen: 8 / 9. Korkeakoulutetut: 25,1 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·78880Kuvansi
  • ·79690Kaitainen
  • ·79660Kerisalo
  • ·79630Kolma
  • ·78250Päiviönsaari (Varkaus)
  • ·78870Kaura-Aho (Varkaus)
  • ·79680Lahnalahti
  • ·77480Savuniemi
  • ·78850Käpykangas (Varkaus)
  • ·78300Kommila (Varkaus)
  • ·78900Ruokokoski (Varkaus)
  • ·78500Pitkälänniemi-Könönpelto (Varkaus)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 168. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet684. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joroinen8. · 9 alueesta

Muut alueet: Joroinen

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joroinen
#AlueArvo
1.Kuvansi7888026 855 €+18,1 %
2.Lahnalahti7968026 732 €+42,9 %
3.Kerisalo7966025 326 €+23,7 %
4.Kolma7963025 160 €+10,3 %
5.Huutokoski7962024 572 €+16,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
82380Tolosenmäki

Kitee

Mediaanitulot
23 166 €
Väkiluku
380
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
28120Käppärä-Isomäki

Pori

Mediaanitulot
23 167 €
Väkiluku
3 524
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
63300Alavus Keskus

Alavus

Mediaanitulot
23 164 €
Väkiluku
4 642
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
91950Temmes

Tyrnävä

Mediaanitulot
23 168 €
Väkiluku
615
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Joroinen: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle