Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joroinen/79680
Vertaa

Lahnalahti

79680·Joroinen
12 × 12 km

Postinumeroalueella Lahnalahti (79680), Joroinen, asuu 116 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 732 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 16,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 11,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 42,9 %. Alueen asunnoista 97,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/9 (Joroinen)Väkiluku: sija 8/9 (Joroinen)
Väkiluku
116-11,5 %(5v)
Mediaanitulot
26 732 €+42,9 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
16,5 %+2,7 %(5v)
Omistusasunnot
92,6 %
Vuokra: 3,7 %
Lapsiperheet
22,2 %
Yksinasuvat
29,6 %
Työttömyysaste
9,3 %-0,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,9 %
65 vuotta täyttäneet: 31,9 %

Tunnusluvut

Alueen Lahnalahti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku116-11,5 %
Mediaanitulot26 732 €+42,9 %
Keski-ikä49,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut16,5 %+2,7 %
Työttömyysaste9,3 %-0,5 %
Omistusasunnot92,6 %-
Lapsiperheet22,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,6 %
Vuokra3,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,2 %
Yksinasuvat29,6 %
Muut taloudet48,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Lahnalahti

Mitkä ovat alueen Lahnalahti (79680) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 732 €. Muutos 5 vuodessa: +42,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Lahnalahti (79680) on?
116 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,5 %.
Millaista asuminen alueella Lahnalahti on?
Kotitalouksista 92,6 % asuu omistusasunnossa ja 3,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,2 % pientaloissa.
Miten alue Lahnalahti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joroinen: 2 / 9. Korkeakoulutetut: 16,5 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·77480Savuniemi
  • ·79620Huutokoski
  • ·79690Kaitainen
  • ·51860Narila (Juva)
  • ·79630Kolma
  • ·79600Joroinen Keskus
  • ·77330Virtasalmi Keskus (Pieksämäki)
  • ·77460Maavesi
  • ·78850Käpykangas (Varkaus)
  • ·78900Ruokokoski (Varkaus)
  • ·78870Kaura-Aho (Varkaus)
  • ·77580Tihusniemi (Pieksämäki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet988. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 456. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joroinen2. · 9 alueesta

Muut alueet: Joroinen

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joroinen
#AlueArvo
1.Kuvansi7888026 855 €+18,1 %
2.Kerisalo7966025 326 €+23,7 %
3.Kolma7963025 160 €+10,3 %
4.Huutokoski7962024 572 €+16,6 %
5.Maavesi7746024 461 €+18,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
95990Kurtakko

Kolari

Mediaanitulot
26 732 €
Väkiluku
68
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
23390Iniö

Parainen

Mediaanitulot
26 734 €
Väkiluku
178
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
54120Pulp

Lappeenranta

Mediaanitulot
26 737 €
Väkiluku
1 617
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
97160Petäjäinen

Rovaniemi

Mediaanitulot
26 727 €
Väkiluku
120
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Joroinen: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle