Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mäntyharju/19460
Vertaa

Ruorasmäki

19460·Mäntyharju
10 × 13 km

Postinumeroalueella Ruorasmäki (19460), Mäntyharju, asuu 83 asukasta. Mediaanitulot ovat 18 201 €, asukkaiden keski-ikä on 56,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 53,1 % on yksinasuvia. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 5,0 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 95,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 15/16 (Mäntyharju)Väkiluku: sija 11/16 (Mäntyharju)
Väkiluku
83-15,3 %(5v)
Mediaanitulot
18 201 €+10,1 %(5v)
Keski-ikä
56,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,4 %+5,0 %(5v)
Omistusasunnot
89,8 %
Vuokra: 6,1 %
Lapsiperheet
8,2 %
Yksinasuvat
53,1 %
Työttömyysaste
20,0 %+2,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,6 %
65 vuotta täyttäneet: 44,6 %

Tunnusluvut

Alueen Ruorasmäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku83-15,3 %
Mediaanitulot18 201 €+10,1 %
Keski-ikä56,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut18,4 %+5,0 %
Työttömyysaste20,0 %+2,4 %
Omistusasunnot89,8 %-
Lapsiperheet8,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,8 %
Vuokra6,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo95,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet8,2 %
Yksinasuvat53,1 %
Muut taloudet38,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Ruorasmäki

Mitkä ovat alueen Ruorasmäki (19460) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 18 201 €. Muutos 5 vuodessa: +10,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ruorasmäki (19460) on?
83 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -15,3 %.
Millaista asuminen alueella Ruorasmäki on?
Kotitalouksista 89,8 % asuu omistusasunnossa ja 6,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 95,7 % pientaloissa.
Miten alue Ruorasmäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mäntyharju: 15 / 16. Korkeakoulutetut: 18,4 %, keski-ikä: 56,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·19420Mansikkamäki
  • ·19430Pertunmaa Keskus
  • ·19470Lihavanpää-Hartosenpää
  • ·19540Koitti-Lepsala (Hartola)
  • ·19410Kuortti
  • ·52620Kuitula (Hirvensalmi)
  • ·52610Tuukkalanlahti (Hirvensalmi)
  • ·19480Hartosenpää
  • ·19650Joutsa Keskus (Joutsa)
  • ·52730Koirakivi
  • ·19670Mieskonmäki (Joutsa)
  • ·52720Karankamäki-Koirakivi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 885. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 641. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mäntyharju15. · 16 alueesta

Muut alueet: Mäntyharju

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mäntyharju
#AlueArvo
1.Mynttilä5276025 089 €+8,9 %
2.Nurmaa5296023 822 €+3,7 %
3.Mäntyharju Keskus5270023 477 €+18,7 %
4.Mansikkamäki1942023 298 €+25,8 %
5.Tuustaipale5274023 212 €+16,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
72360Närhilä

Vesanto

Mediaanitulot
18 217 €
Väkiluku
97
Keski-ikä
62,0 v
Avaa alue →Vertaa
89680Vaaranniva

Suomussalmi

Mediaanitulot
18 250 €
Väkiluku
83
Keski-ikä
65,0 v
Avaa alue →Vertaa
93250Sarajärvi

Pudasjärvi

Mediaanitulot
18 266 €
Väkiluku
205
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
43720Kumpulainen

Kyyjärvi

Mediaanitulot
18 127 €
Väkiluku
77
Keski-ikä
64,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Mäntyharju: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle