Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mäntyharju/52890
Vertaa

Käävänkylä

52890·Mäntyharju
15 × 13 km

Postinumeroalueella Käävänkylä (52890), Mäntyharju, asuu 86 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 860 €, asukkaiden keski-ikä on 60,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,1 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 38,8 % viidessä vuodessa. Alueen asukkaista 46,5 % on 65 vuotta täyttäneitä.

Mediaanitulot: sija 10/16 (Mäntyharju)Väkiluku: sija 10/16 (Mäntyharju)
Väkiluku
86-4,4 %(5v)
Mediaanitulot
21 860 €+38,8 %(5v)
Keski-ikä
60,0 v+5,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,5 %+1,2 %(5v)
Omistusasunnot
89,1 %
Vuokra: 8,7 %
Lapsiperheet
6,5 %
Yksinasuvat
41,3 %
Työttömyysaste
10,0 %-6,1 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
2,3 %
65 vuotta täyttäneet: 46,5 %

Tunnusluvut

Alueen Käävänkylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku86-4,4 %
Mediaanitulot21 860 €+38,8 %
Keski-ikä60,0 v+5,0 %
Korkeakoulutetut22,5 %+1,2 %
Työttömyysaste10,0 %-6,1 %
Omistusasunnot89,1 %-
Lapsiperheet6,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,1 %
Vuokra8,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet6,5 %
Yksinasuvat41,3 %
Muut taloudet52,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Käävänkylä

Mitkä ovat alueen Käävänkylä (52890) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 860 €. Muutos 5 vuodessa: +38,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Käävänkylä (52890) on?
86 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,4 %.
Millaista asuminen alueella Käävänkylä on?
Kotitalouksista 89,1 % asuu omistusasunnossa ja 8,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,6 % pientaloissa.
Miten alue Käävänkylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mäntyharju: 10 / 16. Korkeakoulutetut: 22,5 %, keski-ikä: 60,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·52850Halmeniemi
  • ·46110Tuohikotti (Kouvola)
  • ·46140Vekaranjärvi (Kouvola)
  • ·52780Kuomiokoski (Mikkeli)
  • ·46530Kannuskoski (Luumäki)
  • ·52830Suomenniemi (Mikkeli)
  • ·52700Mäntyharju Keskus
  • ·52420Pellosniemi (Mikkeli)
  • ·46430Tirva-Inkerilä (Kouvola)
  • ·52300Ristiina Keskus (Mikkeli)
  • ·54770Heituinlahti (Savitaipale)
  • ·46400Kaipiainen (Kouvola)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 518. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 625. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mäntyharju10. · 16 alueesta

Muut alueet: Mäntyharju

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mäntyharju
#AlueArvo
1.Mynttilä5276025 089 €+8,9 %
2.Nurmaa5296023 822 €+3,7 %
3.Mäntyharju Keskus5270023 477 €+18,7 %
4.Mansikkamäki1942023 298 €+25,8 %
5.Tuustaipale5274023 212 €+16,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
29830Sammi

Siikainen

Mediaanitulot
21 859 €
Väkiluku
162
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
36840Kuhmajärvi

Kangasala

Mediaanitulot
21 859 €
Väkiluku
285
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
62260Hirvijoki

Kauhava

Mediaanitulot
21 852 €
Väkiluku
165
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
13250Katuma

Hämeenlinna

Mediaanitulot
21 849 €
Väkiluku
1 027
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Mäntyharju: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle