Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Helsinki/00950
Vertaa

Vartioharju

00950·Helsinki
2,7 × 2,2 km

Postinumeroalueella Vartioharju (00950), Helsinki, asuu 6 707 asukasta. Mediaanitulot ovat 32 778 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 47,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 72,4 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 16,7 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 2,9 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 65,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 24/83 (Helsinki)Väkiluku: sija 52/83 (Helsinki)
Väkiluku
6 707+7,6 %(5v)
Mediaanitulot
32 778 €+16,7 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
47,3 %+3,2 %(5v)
Omistusasunnot
72,4 %
Vuokra: 26,8 %
Lapsiperheet
27,2 %
Yksinasuvat
32,7 %
Työttömyysaste
10,6 %+2,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,3 %
65 vuotta täyttäneet: 18,9 %

Tunnusluvut

Alueen Vartioharju tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku6 707+7,6 %
Mediaanitulot32 778 €+16,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)3 120 €/m²-8,1 %
Keski-ikä43,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut47,3 %+3,2 %
Työttömyysaste10,6 %+2,9 %
Omistusasunnot72,4 %-
Lapsiperheet27,2 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 53 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus72,4 %
Vuokra26,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo33,4 %
Pientalo65,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet27,2 %
Yksinasuvat32,7 %
Muut taloudet40,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Vartioharju

Mitkä ovat alueen Vartioharju (00950) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 32 778 €. Muutos 5 vuodessa: +16,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vartioharju (00950) on?
6 707 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +7,6 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Vartioharju (00950)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 3 120 €/m² (2025). Luku perustuu 53 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -8,1 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Vartioharju on?
Kotitalouksista 72,4 % asuu omistusasunnossa ja 26,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 33,4 % on kerrostaloissa ja 65,6 % pientaloissa.
Miten alue Vartioharju vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Helsinki: 24 / 83. Korkeakoulutetut: 47,3 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·00910Puotila
  • ·01280Länsimäki (Vantaa)
  • ·00900Puotinharju
  • ·00970Mellunmäki
  • ·00930Itäkeskus - Marjaniemi
  • ·00960Pohjois-Vuosaari
  • ·00940Kontula - Vesala - Kivikko
  • ·01230Vaarala (Vantaa)
  • ·00920Myllypuro
  • ·00830Tammisalo
  • ·00770Jakomäki - Alppikylä
  • ·00980Etelä-Vuosaari

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet89. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet233. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Helsinki24. · 83 alueesta

Muut alueet: Helsinki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Helsinki
#AlueArvo
1.Tammisalo0083042 006 €+22,4 %
2.Kuusisaari - Lehtisaari0034040 673 €+17,4 %
3.Paloheinä0067039 653 €+15,9 %
4.Kaartinkaupunki0013038 690 €+17,6 %
5.Itä-Pakila0068038 196 €+22,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
01390Ruskeasanta-Ilola

Vantaa

Mediaanitulot
32 781 €
Väkiluku
9 184
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
21160Merimasku

Naantali

Mediaanitulot
32 792 €
Väkiluku
1 654
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
01820Haikala

Nurmijärvi

Mediaanitulot
32 800 €
Väkiluku
3 190
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
00150Punavuori - Eira - Hernesaari

Helsinki

Mediaanitulot
32 750 €
Väkiluku
9 720
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Suomi|Sijoittajalle

Suomen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan

Suomen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa, ja mihin Helsinki sijoittuu.

21. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Helsinki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle