Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vantaa/01230
Vertaa

Vaarala

01230·Vantaa
2,2 × 2,3 km

Postinumeroalueella Vaarala (01230), Vantaa, asuu 3 081 asukasta. Mediaanitulot ovat 30 908 €, asukkaiden keski-ikä on 41,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 37,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 75,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 14,8 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 72,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 13/36 (Vantaa)Väkiluku: sija 24/36 (Vantaa)
Väkiluku
3 081+3,4 %(5v)
Mediaanitulot
30 908 €+14,8 %(5v)
Keski-ikä
41,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
37,0 %+1,8 %(5v)
Omistusasunnot
75,3 %
Vuokra: 24,1 %
Lapsiperheet
24,9 %
Yksinasuvat
36,7 %
Työttömyysaste
9,7 %+3,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
13,4 %
65 vuotta täyttäneet: 15,2 %

Tunnusluvut

Alueen Vaarala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 081+3,4 %
Mediaanitulot30 908 €+14,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 715 €/m²-5,5 %
Keski-ikä41,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut37,0 %+1,8 %
Työttömyysaste9,7 %+3,8 %
Omistusasunnot75,3 %-
Lapsiperheet24,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 43 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus75,3 %
Vuokra24,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo27,1 %
Pientalo72,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,9 %
Yksinasuvat36,7 %
Muut taloudet38,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Vaarala

Mitkä ovat alueen Vaarala (01230) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 30 908 €. Muutos 5 vuodessa: +14,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vaarala (01230) on?
3 081 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +3,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Vaarala (01230)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 715 €/m² (2025). Luku perustuu 43 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -5,5 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Vaarala on?
Kotitalouksista 75,3 % asuu omistusasunnossa ja 24,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 27,1 % on kerrostaloissa ja 72,6 % pientaloissa.
Miten alue Vaarala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vantaa: 13 / 36. Korkeakoulutetut: 37,0 %, keski-ikä: 41,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·00770Jakomäki - Alppikylä (Helsinki)
  • ·01380Kuusikko-Hakkila
  • ·01280Länsimäki
  • ·00940Kontula - Vesala - Kivikko (Helsinki)
  • ·01260Itä-Hakkila
  • ·00760Puistola - Heikinlaakso (Helsinki)
  • ·00950Vartioharju (Helsinki)
  • ·00900Puotinharju (Helsinki)
  • ·01370Jokiniemi
  • ·00970Mellunmäki (Helsinki)
  • ·00910Puotila (Helsinki)
  • ·00920Myllypuro (Helsinki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet207. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet566. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vantaa13. · 36 alueesta

Muut alueet: Vantaa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vantaa
#AlueArvo
1.Ylästö0169037 792 €+16,6 %
2.Nikinmäki0149034 171 €+13,4 %
3.Hämeenkylä0163034 137 €+15,8 %
4.Vantaanlaakso0167033 804 €+17,2 %
5.Kuusikko-Hakkila0138032 983 €+15,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
40930Kinkomaa

Muurame

Mediaanitulot
30 901 €
Väkiluku
1 873
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
33730Leinola-Vehmainen

Tampere

Mediaanitulot
30 897 €
Väkiluku
2 122
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
65650Koskö

Mustasaari

Mediaanitulot
30 897 €
Väkiluku
293
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
37530Säijä

Lempäälä

Mediaanitulot
30 926 €
Väkiluku
563
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Vantaa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle