Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kangasala/36110
Vertaa

Ruutana

36110·Kangasala
5,0 × 5,6 km

Postinumeroalueella Ruutana (36110), Kangasala, asuu 2 906 asukasta. Mediaanitulot ovat 32 239 €, asukkaiden keski-ikä on 37,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 50,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,9 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 16,0 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 4,3 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 97,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/16 (Kangasala)Väkiluku: sija 4/16 (Kangasala)
Väkiluku
2 906+1,4 %(5v)
Mediaanitulot
32 239 €+16,0 %(5v)
Keski-ikä
37,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
50,4 %+4,3 %(5v)
Omistusasunnot
95,9 %
Vuokra: 3,9 %
Lapsiperheet
41,6 %
Yksinasuvat
20,0 %
Työttömyysaste
6,1 %+0,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,5 %
65 vuotta täyttäneet: 12,5 %

Tunnusluvut

Alueen Ruutana tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 906+1,4 %
Mediaanitulot32 239 €+16,0 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 288 €/m²+22,0 %
Keski-ikä37,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut50,4 %+4,3 %
Työttömyysaste6,1 %+0,8 %
Omistusasunnot95,9 %-
Lapsiperheet41,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 30 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,9 %
Vuokra3,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,7 %
Pientalo97,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet41,6 %
Yksinasuvat20,0 %
Muut taloudet38,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Ruutana

Mitkä ovat alueen Ruutana (36110) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 32 239 €. Muutos 5 vuodessa: +16,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ruutana (36110) on?
2 906 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +1,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Ruutana (36110)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 288 €/m² (2025). Luku perustuu 30 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +22,0 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Ruutana on?
Kotitalouksista 95,9 % asuu omistusasunnossa ja 3,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,7 % on kerrostaloissa ja 97,7 % pientaloissa.
Miten alue Ruutana vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kangasala: 2 / 16. Korkeakoulutetut: 50,4 %, keski-ikä: 37,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·36100Kangasala Asemanseutu
  • ·33610Olkahinen-Tasanne (Tampere)
  • ·36220Suorama
  • ·36240Vatiala
  • ·36280Pikonlinna
  • ·36120Suinula-Haviseva
  • ·33580Atala-Linnainmaa (Tampere)
  • ·33730Leinola-Vehmainen (Tampere)
  • ·36200Kangasala Keskus
  • ·33680Aitolahti (Tampere)
  • ·36270Huutijärvi
  • ·33710Kaukajärvi (Tampere)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet115. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet592. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kangasala2. · 16 alueesta

Muut alueet: Kangasala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kangasala
#AlueArvo
1.Kangasala Asemanseutu3610032 999 €+13,6 %
2.Pikonlinna3628031 020 €+36,0 %
3.Huutijärvi3627029 095 €+17,4 %
4.Vatiala3624028 500 €+15,3 %
5.Suinula-Haviseva3612028 284 €+17,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
13270Ruununmylly

Hämeenlinna

Mediaanitulot
32 244 €
Väkiluku
1 742
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
01190Box

Sipoo

Mediaanitulot
32 232 €
Väkiluku
1 009
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
00190Suomenlinna

Helsinki

Mediaanitulot
32 257 €
Väkiluku
677
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
01260Itä-Hakkila

Vantaa

Mediaanitulot
32 258 €
Väkiluku
4 683
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Tampere|Muuttajalle

Tampereen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan

Tampereen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'Tampereen rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa. Tilastokeskuksen Paavo-aineisto.

7. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kangasala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle