Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vantaa/01360
Vertaa

Koivukylä-Havukoski

01360·Vantaa
4,5 × 2,4 km

Postinumeroalueella Koivukylä-Havukoski (01360), Vantaa, asuu 12 857 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 609 €, asukkaiden keski-ikä on 41,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 49,6 % on yksinasuvia. Työttömyysaste on noussut 6,5 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 83,8 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 36/36 (Vantaa)Väkiluku: sija 7/36 (Vantaa)
Väkiluku
12 857+4,4 %(5v)
Mediaanitulot
23 609 €+12,1 %(5v)
Keski-ikä
41,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,9 %+0,2 %(5v)
Omistusasunnot
43,8 %
Vuokra: 55,5 %
Lapsiperheet
22,3 %
Yksinasuvat
49,6 %
Työttömyysaste
19,0 %+6,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
14,2 %
65 vuotta täyttäneet: 17,1 %

Tunnusluvut

Alueen Koivukylä-Havukoski tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku12 857+4,4 %
Mediaanitulot23 609 €+12,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 615 €/m²-24,4 %
Keski-ikä41,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut23,9 %+0,2 %
Työttömyysaste19,0 %+6,5 %
Omistusasunnot43,8 %-
Lapsiperheet22,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 115 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus43,8 %
Vuokra55,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo83,8 %
Pientalo15,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,3 %
Yksinasuvat49,6 %
Muut taloudet28,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Koivukylä-Havukoski

Mitkä ovat alueen Koivukylä-Havukoski (01360) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 609 €. Muutos 5 vuodessa: +12,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Koivukylä-Havukoski (01360) on?
12 857 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +4,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Koivukylä-Havukoski (01360)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 615 €/m² (2025). Luku perustuu 115 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -24,4 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Koivukylä-Havukoski on?
Kotitalouksista 43,8 % asuu omistusasunnossa ja 55,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 83,8 % on kerrostaloissa ja 15,9 % pientaloissa.
Miten alue Koivukylä-Havukoski vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vantaa: 36 / 36. Korkeakoulutetut: 23,9 %, keski-ikä: 41,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·01370Jokiniemi
  • ·01400Rekola
  • ·01340Leinelä
  • ·01350Hiekkaharju
  • ·01380Kuusikko-Hakkila
  • ·01450Korso
  • ·01420Päiväkumpu
  • ·00750Tapulikaupunki (Helsinki)
  • ·00760Puistola - Heikinlaakso (Helsinki)
  • ·01300Tikkurila
  • ·01260Itä-Hakkila
  • ·01390Ruskeasanta-Ilola

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 030. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet49. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vantaa36. · 36 alueesta

Muut alueet: Vantaa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vantaa
#AlueArvo
1.Ylästö0169037 792 €+16,6 %
2.Nikinmäki0149034 171 €+13,4 %
3.Hämeenkylä0163034 137 €+15,8 %
4.Vantaanlaakso0167033 804 €+17,2 %
5.Kuusikko-Hakkila0138032 983 €+15,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
52230Hurissalo

Puumala

Mediaanitulot
23 610 €
Väkiluku
212
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
93540Tyrövaara

Taivalkoski

Mediaanitulot
23 614 €
Väkiluku
307
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
17240Kalkkinen

Asikkala

Mediaanitulot
23 604 €
Väkiluku
355
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
43660Vastinki

Karstula

Mediaanitulot
23 614 €
Väkiluku
195
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Vantaa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle