Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Espoo/02210
Vertaa

Olari

02210·Espoo
2,9 × 2,3 km

Postinumeroalueella Olari (02210), Espoo, asuu 12 904 asukasta. Mediaanitulot ovat 31 556 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 52,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 59,8 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 19,4 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 77,3 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 30/45 (Espoo)Väkiluku: sija 7/45 (Espoo)
Väkiluku
12 904+9,7 %(5v)
Mediaanitulot
31 556 €+19,4 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
52,6 %+0,6 %(5v)
Omistusasunnot
59,8 %
Vuokra: 39,6 %
Lapsiperheet
22,9 %
Yksinasuvat
46,5 %
Työttömyysaste
11,0 %+2,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
14,0 %
65 vuotta täyttäneet: 20,5 %

Tunnusluvut

Alueen Olari tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku12 904+9,7 %
Mediaanitulot31 556 €+19,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)3 112 €/m²-3,7 %
Keski-ikä42,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut52,6 %+0,6 %
Työttömyysaste11,0 %+2,9 %
Omistusasunnot59,8 %-
Lapsiperheet22,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 217 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus59,8 %
Vuokra39,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo77,3 %
Pientalo22,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,9 %
Yksinasuvat46,5 %
Muut taloudet30,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Olari

Mitkä ovat alueen Olari (02210) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 31 556 €. Muutos 5 vuodessa: +19,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Olari (02210) on?
12 904 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +9,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Olari (02210)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 3 112 €/m² (2025). Luku perustuu 217 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -3,7 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Olari on?
Kotitalouksista 59,8 % asuu omistusasunnossa ja 39,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 77,3 % on kerrostaloissa ja 22,1 % pientaloissa.
Miten alue Olari vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Espoo: 30 / 45. Korkeakoulutetut: 52,6 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·02250Henttaa
  • ·02240Friisilä
  • ·02230Matinkylä
  • ·02200Niittykumpu
  • ·02750Sepänkylä-Kuurinniitty
  • ·02270Finnoo-Eestinmalmi
  • ·02700Kauniainen (Kauniainen)
  • ·02180Mankkaa
  • ·02280Malminmäki-Eestinlaakso
  • ·02170Haukilahti
  • ·02260Kaitaa
  • ·02630Nihtisilta

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet161. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet48. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Espoo30. · 45 alueesta

Muut alueet: Espoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Espoo
#AlueArvo
1.Westend0216047 267 €+20,7 %
2.Mankkaa0218041 646 €+17,2 %
3.Nöykkiönpuro0230040 331 €+15,4 %
4.Jupperi0273039 981 €+18,3 %
5.Pohjois-Tapiola0213038 711 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
00590Kruunuvuorenranta

Helsinki

Mediaanitulot
31 537 €
Väkiluku
4 958
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
00730Tapanila

Helsinki

Mediaanitulot
31 584 €
Väkiluku
11 738
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
96600Koskenkylä

Rovaniemi

Mediaanitulot
31 525 €
Väkiluku
1 273
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
99140Köngäs - Hanhivaara

Kittilä

Mediaanitulot
31 590 €
Väkiluku
254
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Espoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle