Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Espoo/02340
Vertaa

Latokaski

02340·Espoo
2,6 × 2,0 km

Postinumeroalueella Latokaski (02340), Espoo, asuu 4 889 asukasta. Mediaanitulot ovat 35 295 €, asukkaiden keski-ikä on 38,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 55,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 99,1 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 0,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,2 %. Alueen kotitalouksista 40,9 % on lapsiperheitä.

Mediaanitulot: sija 12/45 (Espoo)Väkiluku: sija 24/45 (Espoo)
Väkiluku
4 889-0,8 %(5v)
Mediaanitulot
35 295 €+17,2 %(5v)
Keski-ikä
38,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
55,4 %+1,8 %(5v)
Omistusasunnot
81,6 %
Vuokra: 18,2 %
Lapsiperheet
40,9 %
Yksinasuvat
20,6 %
Työttömyysaste
6,5 %+1,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,6 %
65 vuotta täyttäneet: 14,0 %

Tunnusluvut

Alueen Latokaski tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4 889-0,8 %
Mediaanitulot35 295 €+17,2 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)3 218 €/m²-0,6 %
Keski-ikä38,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut55,4 %+1,8 %
Työttömyysaste6,5 %+1,9 %
Omistusasunnot81,6 %-
Lapsiperheet40,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 72 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus81,6 %
Vuokra18,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,9 %
Pientalo99,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet40,9 %
Yksinasuvat20,6 %
Muut taloudet38,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Latokaski

Mitkä ovat alueen Latokaski (02340) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 35 295 €. Muutos 5 vuodessa: +17,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Latokaski (02340) on?
4 889 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -0,8 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Latokaski (02340)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 3 218 €/m² (2025). Luku perustuu 72 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -0,6 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Latokaski on?
Kotitalouksista 81,6 % asuu omistusasunnossa ja 18,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,9 % on kerrostaloissa ja 99,1 % pientaloissa.
Miten alue Latokaski vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Espoo: 12 / 45. Korkeakoulutetut: 55,4 %, keski-ikä: 38,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·02770Espoon Keskus
  • ·02330Saunalahti-Kattilalaakso
  • ·02300Nöykkiönpuro
  • ·02280Malminmäki-Eestinlaakso
  • ·02760Tuomarila-Suvela
  • ·02320Espoonlahti
  • ·02270Finnoo-Eestinmalmi
  • ·02260Kaitaa
  • ·02360Soukka
  • ·02750Sepänkylä-Kuurinniitty
  • ·02810Gumböle-Karhusuo
  • ·02240Friisilä

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet34. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet363. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Espoo12. · 45 alueesta

Muut alueet: Espoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Espoo
#AlueArvo
1.Westend0216047 267 €+20,7 %
2.Mankkaa0218041 646 €+17,2 %
3.Nöykkiönpuro0230040 331 €+15,4 %
4.Jupperi0273039 981 €+18,3 %
5.Pohjois-Tapiola0213038 711 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
02660Lintuvaara

Espoo

Mediaanitulot
35 237 €
Väkiluku
6 457
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
00170Kruununhaka

Helsinki

Mediaanitulot
35 405 €
Väkiluku
7 385
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
02440Luoma

Kirkkonummi

Mediaanitulot
35 131 €
Väkiluku
568
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
00120Punavuori - Bulevardi

Helsinki

Mediaanitulot
35 106 €
Väkiluku
7 297
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Espoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle