Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Espoo/02280
Vertaa

Malminmäki-Eestinlaakso

02280·Espoo
2,0 × 2,9 km

Postinumeroalueella Malminmäki-Eestinlaakso (02280), Espoo, asuu 4 764 asukasta. Mediaanitulot ovat 32 265 €, asukkaiden keski-ikä on 38,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 46,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 52,2 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 15,3 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 4,4 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 38,8 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 23/45 (Espoo)Väkiluku: sija 25/45 (Espoo)
Väkiluku
4 764+4,4 %(5v)
Mediaanitulot
32 265 €+15,3 %(5v)
Keski-ikä
38,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
46,9 %+2,0 %(5v)
Omistusasunnot
52,2 %
Vuokra: 47,6 %
Lapsiperheet
31,2 %
Yksinasuvat
32,9 %
Työttömyysaste
11,1 %+3,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,7 %
65 vuotta täyttäneet: 11,7 %

Tunnusluvut

Alueen Malminmäki-Eestinlaakso tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4 764+4,4 %
Mediaanitulot32 265 €+15,3 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)3 445 €/m²-6,4 %
Keski-ikä38,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut46,9 %+2,0 %
Työttömyysaste11,1 %+3,3 %
Omistusasunnot52,2 %-
Lapsiperheet31,2 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 33 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus52,2 %
Vuokra47,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo38,8 %
Pientalo61,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet31,2 %
Yksinasuvat32,9 %
Muut taloudet35,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Malminmäki-Eestinlaakso

Mitkä ovat alueen Malminmäki-Eestinlaakso (02280) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 32 265 €. Muutos 5 vuodessa: +15,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Malminmäki-Eestinlaakso (02280) on?
4 764 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +4,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Malminmäki-Eestinlaakso (02280)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 3 445 €/m² (2025). Luku perustuu 33 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -6,4 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Malminmäki-Eestinlaakso on?
Kotitalouksista 52,2 % asuu omistusasunnossa ja 47,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 38,8 % on kerrostaloissa ja 61,2 % pientaloissa.
Miten alue Malminmäki-Eestinlaakso vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Espoo: 23 / 45. Korkeakoulutetut: 46,9 %, keski-ikä: 38,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·02300Nöykkiönpuro
  • ·02270Finnoo-Eestinmalmi
  • ·02760Tuomarila-Suvela
  • ·02260Kaitaa
  • ·02340Latokaski
  • ·02750Sepänkylä-Kuurinniitty
  • ·02240Friisilä
  • ·02360Soukka
  • ·02210Olari
  • ·02770Espoon Keskus
  • ·02320Espoonlahti
  • ·02250Henttaa

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet110. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet372. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Espoo23. · 45 alueesta

Muut alueet: Espoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Espoo
#AlueArvo
1.Westend0216047 267 €+20,7 %
2.Mankkaa0218041 646 €+17,2 %
3.Nöykkiönpuro0230040 331 €+15,4 %
4.Jupperi0273039 981 €+18,3 %
5.Pohjois-Tapiola0213038 711 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
02940Lippajärvi-Järvenperä

Espoo

Mediaanitulot
32 260 €
Väkiluku
10 987
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
01260Itä-Hakkila

Vantaa

Mediaanitulot
32 258 €
Väkiluku
4 683
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
00190Suomenlinna

Helsinki

Mediaanitulot
32 257 €
Väkiluku
677
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
04350Nahkela

Tuusula

Mediaanitulot
32 278 €
Väkiluku
474
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Espoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle