Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Espoo/02760
Vertaa

Tuomarila-Suvela

02760·Espoo
2,2 × 2,7 km

Postinumeroalueella Tuomarila-Suvela (02760), Espoo, asuu 15 512 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 445 €, asukkaiden keski-ikä on 37,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 37,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 39,0 % on yksinasuvia. Työttömyysaste on noussut 5,3 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 67,5 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 41/45 (Espoo)Väkiluku: sija 4/45 (Espoo)
Väkiluku
15 512+8,8 %(5v)
Mediaanitulot
27 445 €+10,9 %(5v)
Keski-ikä
37,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
37,2 %-2,0 %(5v)
Omistusasunnot
49,4 %
Vuokra: 49,8 %
Lapsiperheet
30,5 %
Yksinasuvat
39,0 %
Työttömyysaste
14,3 %+5,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
13,0 %
65 vuotta täyttäneet: 12,4 %

Tunnusluvut

Alueen Tuomarila-Suvela tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku15 512+8,8 %
Mediaanitulot27 445 €+10,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 839 €/m²-4,2 %
Keski-ikä37,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut37,2 %-2,0 %
Työttömyysaste14,3 %+5,3 %
Omistusasunnot49,4 %-
Lapsiperheet30,5 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 143 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus49,4 %
Vuokra49,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo67,5 %
Pientalo31,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet30,5 %
Yksinasuvat39,0 %
Muut taloudet30,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Tuomarila-Suvela

Mitkä ovat alueen Tuomarila-Suvela (02760) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 445 €. Muutos 5 vuodessa: +10,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tuomarila-Suvela (02760) on?
15 512 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +8,8 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Tuomarila-Suvela (02760)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 839 €/m² (2025). Luku perustuu 143 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -4,2 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Tuomarila-Suvela on?
Kotitalouksista 49,4 % asuu omistusasunnossa ja 49,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 67,5 % on kerrostaloissa ja 31,1 % pientaloissa.
Miten alue Tuomarila-Suvela vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Espoo: 41 / 45. Korkeakoulutetut: 37,2 %, keski-ikä: 37,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·02280Malminmäki-Eestinlaakso
  • ·02750Sepänkylä-Kuurinniitty
  • ·02340Latokaski
  • ·02770Espoon Keskus
  • ·02300Nöykkiönpuro
  • ·02270Finnoo-Eestinmalmi
  • ·02240Friisilä
  • ·02700Kauniainen (Kauniainen)
  • ·02940Lippajärvi-Järvenperä
  • ·02260Kaitaa
  • ·02250Henttaa
  • ·02210Olari

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet792. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet26. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Espoo41. · 45 alueesta

Muut alueet: Espoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Espoo
#AlueArvo
1.Westend0216047 267 €+20,7 %
2.Mankkaa0218041 646 €+17,2 %
3.Nöykkiönpuro0230040 331 €+15,4 %
4.Jupperi0273039 981 €+18,3 %
5.Pohjois-Tapiola0213038 711 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
76620Pyhitty

Pieksämäki

Mediaanitulot
27 445 €
Väkiluku
260
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
09430Saukkola

Lohja

Mediaanitulot
27 449 €
Väkiluku
1 530
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
28200Toejoki

Pori

Mediaanitulot
27 440 €
Väkiluku
4 738
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
00550Vallila - Hermanni

Helsinki

Mediaanitulot
27 455 €
Väkiluku
8 808
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Espoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle