Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Espoo/02710
Vertaa

Viherlaakso

02710·Espoo
2,6 × 3,1 km

Postinumeroalueella Viherlaakso (02710), Espoo, asuu 6 154 asukasta. Mediaanitulot ovat 31 984 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 51,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 71,2 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,6 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 1,3 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 58,3 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 28/45 (Espoo)Väkiluku: sija 20/45 (Espoo)
Väkiluku
6 154+4,4 %(5v)
Mediaanitulot
31 984 €+17,6 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
51,2 %+1,8 %(5v)
Omistusasunnot
71,2 %
Vuokra: 28,5 %
Lapsiperheet
22,9 %
Yksinasuvat
44,3 %
Työttömyysaste
10,0 %+1,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,2 %
65 vuotta täyttäneet: 22,0 %

Tunnusluvut

Alueen Viherlaakso tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku6 154+4,4 %
Mediaanitulot31 984 €+17,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 801 €/m²-2,9 %
Keski-ikä44,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut51,2 %+1,8 %
Työttömyysaste10,0 %+1,3 %
Omistusasunnot71,2 %-
Lapsiperheet22,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 101 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus71,2 %
Vuokra28,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo58,3 %
Pientalo41,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,9 %
Yksinasuvat44,3 %
Muut taloudet32,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Viherlaakso

Mitkä ovat alueen Viherlaakso (02710) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 31 984 €. Muutos 5 vuodessa: +17,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Viherlaakso (02710) on?
6 154 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +4,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Viherlaakso (02710)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 801 €/m² (2025). Luku perustuu 101 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -2,9 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Viherlaakso on?
Kotitalouksista 71,2 % asuu omistusasunnossa ja 28,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 58,3 % on kerrostaloissa ja 41,4 % pientaloissa.
Miten alue Viherlaakso vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Espoo: 28 / 45. Korkeakoulutetut: 51,2 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·02720Lähderanta
  • ·02700Kauniainen (Kauniainen)
  • ·02630Nihtisilta
  • ·02730Jupperi
  • ·02620Karakallio
  • ·02250Henttaa
  • ·02180Mankkaa
  • ·02920Niipperi
  • ·02750Sepänkylä-Kuurinniitty
  • ·02610Kilo
  • ·02200Niittykumpu
  • ·01640Hämevaara (Vantaa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet128. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet268. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Espoo28. · 45 alueesta

Muut alueet: Espoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Espoo
#AlueArvo
1.Westend0216047 267 €+20,7 %
2.Mankkaa0218041 646 €+17,2 %
3.Nöykkiönpuro0230040 331 €+15,4 %
4.Jupperi0273039 981 €+18,3 %
5.Pohjois-Tapiola0213038 711 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
04170Paippinen

Sipoo

Mediaanitulot
31 986 €
Väkiluku
1 280
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
21130Poikko

Naantali

Mediaanitulot
31 961 €
Väkiluku
535
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
03250Ojakkala

Vihti

Mediaanitulot
31 956 €
Väkiluku
1 916
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
90450Honkanen

Kempele

Mediaanitulot
31 941 €
Väkiluku
9 402
Keski-ikä
36,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Espoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle