Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Espoo/02720
Vertaa

Lähderanta

02720·Espoo
1,8 × 1,7 km

Postinumeroalueella Lähderanta (02720), Espoo, asuu 2 949 asukasta. Mediaanitulot ovat 32 031 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 49,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 75,7 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,3 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 2,4 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 52,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 27/45 (Espoo)Väkiluku: sija 37/45 (Espoo)
Väkiluku
2 949-1,0 %(5v)
Mediaanitulot
32 031 €+17,3 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
49,2 %+2,4 %(5v)
Omistusasunnot
75,7 %
Vuokra: 23,8 %
Lapsiperheet
26,6 %
Yksinasuvat
40,5 %
Työttömyysaste
9,0 %+2,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,9 %
65 vuotta täyttäneet: 20,1 %

Tunnusluvut

Alueen Lähderanta tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 949-1,0 %
Mediaanitulot32 031 €+17,3 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)3 106 €/m²-0,2 %
Keski-ikä42,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut49,2 %+2,4 %
Työttömyysaste9,0 %+2,9 %
Omistusasunnot75,7 %-
Lapsiperheet26,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 62 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus75,7 %
Vuokra23,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo47,5 %
Pientalo52,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet26,6 %
Yksinasuvat40,5 %
Muut taloudet32,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Lähderanta

Mitkä ovat alueen Lähderanta (02720) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 32 031 €. Muutos 5 vuodessa: +17,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Lähderanta (02720) on?
2 949 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Lähderanta (02720)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 3 106 €/m² (2025). Luku perustuu 62 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -0,2 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Lähderanta on?
Kotitalouksista 75,7 % asuu omistusasunnossa ja 23,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 47,5 % on kerrostaloissa ja 52,3 % pientaloissa.
Miten alue Lähderanta vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Espoo: 27 / 45. Korkeakoulutetut: 49,2 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·02710Viherlaakso
  • ·02730Jupperi
  • ·02920Niipperi
  • ·02700Kauniainen (Kauniainen)
  • ·02620Karakallio
  • ·02630Nihtisilta
  • ·01640Hämevaara (Vantaa)
  • ·01630Hämeenkylä (Vantaa)
  • ·02610Kilo
  • ·02940Lippajärvi-Järvenperä
  • ·02250Henttaa
  • ·02180Mankkaa

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet126. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet582. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Espoo27. · 45 alueesta

Muut alueet: Espoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Espoo
#AlueArvo
1.Westend0216047 267 €+20,7 %
2.Mankkaa0218041 646 €+17,2 %
3.Nöykkiönpuro0230040 331 €+15,4 %
4.Jupperi0273039 981 €+18,3 %
5.Pohjois-Tapiola0213038 711 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
00840Yliskylä

Helsinki

Mediaanitulot
32 053 €
Väkiluku
8 922
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
04170Paippinen

Sipoo

Mediaanitulot
31 986 €
Väkiluku
1 280
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
02710Viherlaakso

Espoo

Mediaanitulot
31 984 €
Väkiluku
6 154
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
21130Poikko

Naantali

Mediaanitulot
31 961 €
Väkiluku
535
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Espoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle