Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Porvoo/06200
Vertaa

Porvoo itäinen

06200·Porvoo
16 × 25 km

Postinumeroalueella Porvoo itäinen (06200), Porvoo, asuu 2 489 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 937 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 39,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,2 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,0 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 3,0 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 96,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 11/23 (Porvoo)Väkiluku: sija 4/23 (Porvoo)
Väkiluku
2 489-1,2 %(5v)
Mediaanitulot
29 937 €+17,0 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
39,0 %+3,0 %(5v)
Omistusasunnot
92,2 %
Vuokra: 5,5 %
Lapsiperheet
26,0 %
Yksinasuvat
25,8 %
Työttömyysaste
6,2 %-0,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,7 %
65 vuotta täyttäneet: 22,9 %

Tunnusluvut

Alueen Porvoo itäinen tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 489-1,2 %
Mediaanitulot29 937 €+17,0 %
Keski-ikä45,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut39,0 %+3,0 %
Työttömyysaste6,2 %-0,3 %
Omistusasunnot92,2 %-
Lapsiperheet26,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,2 %
Vuokra5,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,5 %
Pientalo96,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet26,0 %
Yksinasuvat25,8 %
Muut taloudet48,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Porvoo itäinen

Mitkä ovat alueen Porvoo itäinen (06200) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 937 €. Muutos 5 vuodessa: +17,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Porvoo itäinen (06200) on?
2 489 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,2 %.
Millaista asuminen alueella Porvoo itäinen on?
Kotitalouksista 92,2 % asuu omistusasunnossa ja 5,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,5 % on kerrostaloissa ja 96,6 % pientaloissa.
Miten alue Porvoo itäinen vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Porvoo: 11 / 23. Korkeakoulutetut: 39,0 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07450Voolahti
  • ·07310Sannainen
  • ·07350Gäddrag
  • ·07320Jakari-Sannäs
  • ·07360Tirmo
  • ·07740Gammelby (Loviisa)
  • ·06150Kevätkumpu
  • ·07280Ilola
  • ·07780Härkäpää (Loviisa)
  • ·07390Suurpellinki
  • ·07370Pellinki
  • ·07410Kråkö

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet306. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet655. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Porvoo11. · 23 alueesta

Muut alueet: Porvoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Porvoo
#AlueArvo
1.Tolkkinen0675033 923 €+19,4 %
2.Kulloonkylä0683033 008 €+21,8 %
3.Hinthaara0711032 363 €+18,7 %
4.Sannainen0731031 370 €+17,8 %
5.Hamari0665030 990 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
22100Maarianhamina

Maarianhamina - Mariehamn

Mediaanitulot
29 938 €
Väkiluku
11 891
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
65450Sulva

Mustasaari

Mediaanitulot
29 928 €
Väkiluku
1 949
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
02620Karakallio

Espoo

Mediaanitulot
29 922 €
Väkiluku
8 783
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
41860Rannila

Jyväskylä

Mediaanitulot
29 922 €
Väkiluku
303
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Porvoo|Muuttajalle

Porvoon parhaat asuinalueet 2026

Porvoon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

29. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Porvoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle