Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pori/28540
Vertaa

Pinomäki

28540·Pori
4,4 × 5,0 km

Postinumeroalueella Pinomäki (28540), Pori, asuu 577 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 432 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 44,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,9 %. Alueen asunnoista 97,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/32 (Pori)Väkiluku: sija 25/32 (Pori)
Väkiluku
577-5,1 %(5v)
Mediaanitulot
29 432 €+19,9 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
44,1 %+2,3 %(5v)
Omistusasunnot
89,7 %
Vuokra: 9,6 %
Lapsiperheet
22,5 %
Yksinasuvat
35,4 %
Työttömyysaste
7,1 %-1,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,1 %
65 vuotta täyttäneet: 20,8 %

Tunnusluvut

Alueen Pinomäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku577-5,1 %
Mediaanitulot29 432 €+19,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 473 €/m²-
Keski-ikä45,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut44,1 %+2,3 %
Työttömyysaste7,1 %-1,3 %
Omistusasunnot89,7 %-
Lapsiperheet22,5 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 6 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,7 %
Vuokra9,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,5 %
Yksinasuvat35,4 %
Muut taloudet42,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Pinomäki

Mitkä ovat alueen Pinomäki (28540) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 432 €. Muutos 5 vuodessa: +19,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pinomäki (28540) on?
577 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Pinomäki (28540)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 473 €/m² (2025). Luku perustuu 6 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Pinomäki on?
Kotitalouksista 89,7 % asuu omistusasunnossa ja 9,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,6 % pientaloissa.
Miten alue Pinomäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pori: 3 / 32. Korkeakoulutetut: 44,1 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·28610Musa-Tiiliruukki
  • ·28120Käppärä-Isomäki
  • ·28500Keskussairaala-alue-Tiilimäki
  • ·28130Impola
  • ·28600Vähärauma
  • ·28100Pori Keskus
  • ·28560Lattomeri
  • ·28430Kartano-Harmaalinna
  • ·28580Niittymaa
  • ·28360Vanhakoivisto
  • ·28370Sampola
  • ·28200Toejoki

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet379. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 340. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pori3. · 32 alueesta

Muut alueet: Pori

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pori
#AlueArvo
1.Vähärauma2860029 772 €+17,8 %
2.Kalaholma-Väinölä2830029 581 €+14,9 %
3.Isojoenranta2824028 876 €+18,5 %
4.Kartano-Harmaalinna2843028 538 €+16,9 %
5.Lattomeri2856028 453 €+14,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
51720Rahula

Mikkeli

Mediaanitulot
29 433 €
Väkiluku
476
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
97220Sinettä

Rovaniemi

Mediaanitulot
29 430 €
Väkiluku
909
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
07700Koskenkylän saha-alue

Loviisa

Mediaanitulot
29 429 €
Väkiluku
1 161
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
00810Herttoniemenranta

Helsinki

Mediaanitulot
29 420 €
Väkiluku
11 682
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Pori|Muuttajalle

Porin parhaat asuinalueet 2026

Porin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

4. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pori: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle