Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Nivala/85580
Vertaa

Karvoskylä

85580·Nivala
15 × 19 km

Postinumeroalueella Karvoskylä (85580), Nivala, asuu 695 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 115 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 12,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on kasvanut 4,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 22,1 %. Alueen asunnoista 99,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/8 (Nivala)Väkiluku: sija 2/8 (Nivala)
Väkiluku
695+4,8 %(5v)
Mediaanitulot
24 115 €+22,1 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v-2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
12,0 %+1,0 %(5v)
Omistusasunnot
94,8 %
Vuokra: 3,1 %
Lapsiperheet
24,4 %
Yksinasuvat
35,2 %
Työttömyysaste
10,6 %+2,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,6 %
65 vuotta täyttäneet: 26,6 %

Tunnusluvut

Alueen Karvoskylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku695+4,8 %
Mediaanitulot24 115 €+22,1 %
Keski-ikä42,0 v-2,0 %
Korkeakoulutetut12,0 %+1,0 %
Työttömyysaste10,6 %+2,8 %
Omistusasunnot94,8 %-
Lapsiperheet24,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,8 %
Vuokra3,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,4 %
Yksinasuvat35,2 %
Muut taloudet40,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Karvoskylä

Mitkä ovat alueen Karvoskylä (85580) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 115 €. Muutos 5 vuodessa: +22,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Karvoskylä (85580) on?
695 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +4,8 %.
Millaista asuminen alueella Karvoskylä on?
Kotitalouksista 94,8 % asuu omistusasunnossa ja 3,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,4 % pientaloissa.
Miten alue Karvoskylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Nivala: 6 / 8. Korkeakoulutetut: 12,0 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·85640Maliskylä
  • ·85630Sarjanahde
  • ·85660Ruuskankylä
  • ·85820Oksava (Haapajärvi)
  • ·85560Ainastalo
  • ·85620Sarja
  • ·85940Räisälänmäki (Reisjärvi)
  • ·85980Köyhänperä (Reisjärvi)
  • ·85800Haapajärvi Keskus (Haapajärvi)
  • ·85500Nivala Keskus
  • ·86680Vatjusjärvi (Haapavesi)
  • ·86690Karsikas (Haapavesi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 852. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 265. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Nivala6. · 8 alueesta

Muut alueet: Nivala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Nivala
#AlueArvo
1.Mönkö8554026 259 €+18,7 %
2.Sarjanahde8563025 859 €+16,8 %
3.Nivala Keskus8550025 267 €+19,2 %
4.Maliskylä8564025 193 €+21,2 %
5.Ainastalo8556025 030 €+22,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
63150Ruona

Kuortane

Mediaanitulot
24 115 €
Väkiluku
357
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
85930Kangaskylä-Tolpankangas

Reisjärvi

Mediaanitulot
24 116 €
Väkiluku
196
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
47400Kausala

Iitti

Mediaanitulot
24 113 €
Väkiluku
4 277
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
07800Lapinjärvi Keskus

Lapinjärvi

Mediaanitulot
24 119 €
Väkiluku
804
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Nivala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle