Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Loviisa/07940
Vertaa

Määrlahti

07940·Loviisa
3,0 × 6,5 km

Postinumeroalueella Määrlahti (07940), Loviisa, asuu 961 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 656 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 58,8 % on yksinasuvia. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 2,9 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 66,5 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 19/19 (Loviisa)Väkiluku: sija 7/19 (Loviisa)
Väkiluku
961+1,2 %(5v)
Mediaanitulot
22 656 €+22,3 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,0 %+2,9 %(5v)
Omistusasunnot
43,7 %
Vuokra: 55,1 %
Lapsiperheet
12,7 %
Yksinasuvat
58,8 %
Työttömyysaste
22,6 %+3,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,0 %
65 vuotta täyttäneet: 35,4 %

Tunnusluvut

Alueen Määrlahti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku961+1,2 %
Mediaanitulot22 656 €+22,3 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 706 €/m²+89,6 %
Keski-ikä50,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut23,0 %+2,9 %
Työttömyysaste22,6 %+3,0 %
Omistusasunnot43,7 %-
Lapsiperheet12,7 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2022, 6 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus43,7 %
Vuokra55,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo66,5 %
Pientalo33,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,7 %
Yksinasuvat58,8 %
Muut taloudet28,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Määrlahti

Mitkä ovat alueen Määrlahti (07940) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 656 €. Muutos 5 vuodessa: +22,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Määrlahti (07940) on?
961 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +1,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Määrlahti (07940)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 706 €/m² (2022). Luku perustuu 6 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +89,6 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Määrlahti on?
Kotitalouksista 43,7 % asuu omistusasunnossa ja 55,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 66,5 % on kerrostaloissa ja 33,4 % pientaloissa.
Miten alue Määrlahti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Loviisa: 19 / 19. Korkeakoulutetut: 23,0 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07920Etelä-Harju
  • ·07955Tesjoki
  • ·07945Kuggom
  • ·07850Heikinkylä (Lapinjärvi)
  • ·07870Skinnarby
  • ·07900Loviisa Keskus
  • ·07910Valko
  • ·07960Ahvenkoski
  • ·07840Lindkoski (Lapinjärvi)
  • ·07800Lapinjärvi Keskus (Lapinjärvi)
  • ·07970Ruotsinpyhtää Keskus
  • ·07990Ruotsinkylä-Koskisto

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 316. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 111. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Loviisa19. · 19 alueesta

Muut alueet: Loviisa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Loviisa
#AlueArvo
1.Koskenkylän saha-alue0770029 429 €+17,1 %
2.Gammelby0774029 039 €+17,7 %
3.Härkäpää0778028 409 €+36,7 %
4.Malmgård0772028 211 €+19,1 %
5.Tesjoki0795527 754 €+20,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
41520Hankasalmi Keskus

Hankasalmi

Mediaanitulot
22 656 €
Väkiluku
1 765
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
32920Kauvatsa

Kokemäki

Mediaanitulot
22 653 €
Väkiluku
515
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
82675Niirala-Jänisjoki

Tohmajärvi

Mediaanitulot
22 652 €
Väkiluku
77
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
41970Huttula

Keuruu

Mediaanitulot
22 663 €
Väkiluku
40
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Loviisa|Muuttajalle

Loviisan parhaat asuinalueet 2026

Loviisan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

27. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Loviisa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle