Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hämeenlinna/14820
Vertaa

Syrjäntaka

14820·Hämeenlinna
7,6 × 12 km

Postinumeroalueella Syrjäntaka (14820), Hämeenlinna, asuu 779 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 503 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 76,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 15,6 %. Alueen asunnoista 93,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 12/27 (Hämeenlinna)Väkiluku: sija 17/27 (Hämeenlinna)
Väkiluku
779-8,2 %(5v)
Mediaanitulot
25 503 €+15,6 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,6 %+2,3 %(5v)
Omistusasunnot
76,4 %
Vuokra: 21,6 %
Lapsiperheet
15,6 %
Yksinasuvat
44,2 %
Työttömyysaste
12,3 %+1,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,1 %
65 vuotta täyttäneet: 33,2 %

Tunnusluvut

Alueen Syrjäntaka tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku779-8,2 %
Mediaanitulot25 503 €+15,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)797 €/m²-
Keski-ikä50,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut25,6 %+2,3 %
Työttömyysaste12,3 %+1,5 %
Omistusasunnot76,4 %-
Lapsiperheet15,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2023, 9 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus76,4 %
Vuokra21,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo93,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,6 %
Yksinasuvat44,2 %
Muut taloudet40,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Syrjäntaka

Mitkä ovat alueen Syrjäntaka (14820) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 503 €. Muutos 5 vuodessa: +15,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Syrjäntaka (14820) on?
779 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Syrjäntaka (14820)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 797 €/m² (2023). Luku perustuu 9 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Syrjäntaka on?
Kotitalouksista 76,4 % asuu omistusasunnossa ja 21,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 93,0 % pientaloissa.
Miten alue Syrjäntaka vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hämeenlinna: 12 / 27. Korkeakoulutetut: 25,6 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·14840Sairiala
  • ·14810Pohjoinen
  • ·14770Eteläinen
  • ·14870Juttila
  • ·14200Turenki (Janakkala)
  • ·16900Lammi kk
  • ·14700Hauho kk
  • ·14930Sappee
  • ·14140Jokimaa (Janakkala)
  • ·13330Harviala (Janakkala)
  • ·14980Kuohijoki (Pälkäne)
  • ·12380Leppäkoski (Janakkala)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 357. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 203. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hämeenlinna12. · 27 alueesta

Muut alueet: Hämeenlinna

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hämeenlinna
#AlueArvo
1.Ruununmylly1327032 244 €+15,4 %
2.Käikälä1330031 476 €+18,0 %
3.Hattelmala1343030 594 €+17,8 %
4.Sairio1322029 807 €+19,1 %
5.Eteläinen1477028 164 €+18,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
04440Jamppa

Järvenpää

Mediaanitulot
25 502 €
Väkiluku
4 136
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
95930Äkäsjoensuu

Kolari

Mediaanitulot
25 496 €
Väkiluku
127
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
95225Viantie

Simo

Mediaanitulot
25 496 €
Väkiluku
188
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
20460Jäkärlä

Turku

Mediaanitulot
25 515 €
Väkiluku
3 423
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hämeenlinna|Muuttajalle

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

12. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Hämeenlinna: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle