Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Salo/25360
Vertaa

Pertteli Keskus

25360·Salo
5,8 × 5,9 km

Postinumeroalueella Pertteli Keskus (25360), Salo, asuu 1 148 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 113 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 84,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 3,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,9 %. Alueen asunnoista 94,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 10/40 (Salo)Väkiluku: sija 9/40 (Salo)
Väkiluku
1 148-3,0 %(5v)
Mediaanitulot
27 113 €+17,9 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,8 %+1,9 %(5v)
Omistusasunnot
84,9 %
Vuokra: 14,0 %
Lapsiperheet
24,2 %
Yksinasuvat
40,4 %
Työttömyysaste
8,5 %-0,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,3 %
65 vuotta täyttäneet: 22,5 %

Tunnusluvut

Alueen Pertteli Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 148-3,0 %
Mediaanitulot27 113 €+17,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 033 €/m²+0,4 %
Keski-ikä44,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut25,8 %+1,9 %
Työttömyysaste8,5 %-0,4 %
Omistusasunnot84,9 %-
Lapsiperheet24,2 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 11 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus84,9 %
Vuokra14,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,5 %
Pientalo94,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,2 %
Yksinasuvat40,4 %
Muut taloudet35,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Pertteli Keskus

Mitkä ovat alueen Pertteli Keskus (25360) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 113 €. Muutos 5 vuodessa: +17,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pertteli Keskus (25360) on?
1 148 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Pertteli Keskus (25360)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 033 €/m² (2025). Luku perustuu 11 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +0,4 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Pertteli Keskus on?
Kotitalouksista 84,9 % asuu omistusasunnossa ja 14,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,5 % on kerrostaloissa ja 94,1 % pientaloissa.
Miten alue Pertteli Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Salo: 10 / 40. Korkeakoulutetut: 25,8 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·24280Tupuri-Hähkänä
  • ·25330Kuusjoki Keskus
  • ·24260Ollikkala
  • ·25190Inkere
  • ·24100Salo Keskus
  • ·25340Kanunki
  • ·24240Rappula
  • ·25370Hiisi
  • ·25130Muurla
  • ·25320Raatala
  • ·24130Ylhäisi
  • ·25180Romsila

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet887. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 024. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Salo10. · 40 alueesta

Muut alueet: Salo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Salo
#AlueArvo
1.Halikko Asemanseutu2491031 362 €+16,9 %
2.Mathildedal2566029 967 €+31,9 %
3.Lahnajärvi2542029 525 €+18,7 %
4.Tupuri-Hähkänä2428029 213 €+16,2 %
5.Vartsala2521028 265 €+19,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
10620Tammisaari

Raasepori

Mediaanitulot
27 113 €
Väkiluku
1 892
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
56410Kaiturinpää

Ruokolahti

Mediaanitulot
27 113 €
Väkiluku
137
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
52520Syväsmäki

Hirvensalmi

Mediaanitulot
27 117 €
Väkiluku
134
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
90510Hietasaari

Oulu

Mediaanitulot
27 109 €
Väkiluku
1 984
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Salo|Muuttajalle

Salon parhaat asuinalueet 2026

Salon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Salo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle