Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Salo/24260
Vertaa

Ollikkala

24260·Salo
5,1 × 13 km

Postinumeroalueella Ollikkala (24260), Salo, asuu 4 460 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 495 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 58,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,9 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 3,6 %. Alueen asunnoista 54,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 39/40 (Salo)Väkiluku: sija 3/40 (Salo)
Väkiluku
4 460+3,6 %(5v)
Mediaanitulot
22 495 €+17,9 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,1 %+0,1 %(5v)
Omistusasunnot
58,3 %
Vuokra: 41,0 %
Lapsiperheet
18,1 %
Yksinasuvat
48,6 %
Työttömyysaste
19,2 %+1,1 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,1 %
65 vuotta täyttäneet: 27,8 %

Tunnusluvut

Alueen Ollikkala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4 460+3,6 %
Mediaanitulot22 495 €+17,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 048 €/m²-0,3 %
Keski-ikä47,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut21,1 %+0,1 %
Työttömyysaste19,2 %+1,1 %
Omistusasunnot58,3 %-
Lapsiperheet18,1 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 43 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus58,3 %
Vuokra41,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo44,8 %
Pientalo54,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,1 %
Yksinasuvat48,6 %
Muut taloudet33,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Ollikkala

Mitkä ovat alueen Ollikkala (24260) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 495 €. Muutos 5 vuodessa: +17,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ollikkala (24260) on?
4 460 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +3,6 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Ollikkala (24260)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 048 €/m² (2025). Luku perustuu 43 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -0,3 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Ollikkala on?
Kotitalouksista 58,3 % asuu omistusasunnossa ja 41,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 44,8 % on kerrostaloissa ja 54,7 % pientaloissa.
Miten alue Ollikkala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Salo: 39 / 40. Korkeakoulutetut: 21,1 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·25360Pertteli Keskus
  • ·24240Rappula
  • ·24280Tupuri-Hähkänä
  • ·24100Salo Keskus
  • ·25330Kuusjoki Keskus
  • ·25320Raatala
  • ·24800Halikko Keskus
  • ·25250Märynummi
  • ·24130Ylhäisi
  • ·25190Inkere
  • ·25340Kanunki
  • ·25130Muurla

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 357. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet412. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Salo39. · 40 alueesta

Muut alueet: Salo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Salo
#AlueArvo
1.Halikko Asemanseutu2491031 362 €+16,9 %
2.Mathildedal2566029 967 €+31,9 %
3.Lahnajärvi2542029 525 €+18,7 %
4.Tupuri-Hähkänä2428029 213 €+16,2 %
5.Vartsala2521028 265 €+19,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
61640Ala-Valli

Kurikka

Mediaanitulot
22 491 €
Väkiluku
185
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
61910Nummijärvi

Kauhajoki

Mediaanitulot
22 491 €
Väkiluku
215
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
69150Eskola

Kannus

Mediaanitulot
22 490 €
Väkiluku
382
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
31860Tursa

Urjala

Mediaanitulot
22 501 €
Väkiluku
247
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Salo|Muuttajalle

Salon parhaat asuinalueet 2026

Salon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Salo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle