Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pori/29700
Vertaa

Ahlainen

29700·Pori
18 × 17 km

Postinumeroalueella Ahlainen (29700), Pori, asuu 678 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 502 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 88,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 30,0 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on laskenut 8,4 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 17/32 (Pori)Väkiluku: sija 24/32 (Pori)
Väkiluku
678-12,9 %(5v)
Mediaanitulot
24 502 €+30,0 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,6 %+3,9 %(5v)
Omistusasunnot
88,3 %
Vuokra: 8,9 %
Lapsiperheet
13,1 %
Yksinasuvat
43,3 %
Työttömyysaste
12,0 %-8,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,7 %
65 vuotta täyttäneet: 38,2 %

Tunnusluvut

Alueen Ahlainen tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku678-12,9 %
Mediaanitulot24 502 €+30,0 %
Keski-ikä52,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut21,6 %+3,9 %
Työttömyysaste12,0 %-8,4 %
Omistusasunnot88,3 %-
Lapsiperheet13,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus88,3 %
Vuokra8,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,1 %
Pientalo95,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,1 %
Yksinasuvat43,3 %
Muut taloudet43,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Ahlainen

Mitkä ovat alueen Ahlainen (29700) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 502 €. Muutos 5 vuodessa: +30,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ahlainen (29700) on?
678 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -12,9 %.
Millaista asuminen alueella Ahlainen on?
Kotitalouksista 88,3 % asuu omistusasunnossa ja 8,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,1 % on kerrostaloissa ja 95,1 % pientaloissa.
Miten alue Ahlainen vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pori: 17 / 32. Korkeakoulutetut: 21,6 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·29750Pohjansaha (Merikarvia)
  • ·29740Etelämaa (Merikarvia)
  • ·29720Lamppi
  • ·29760Köörtilä (Merikarvia)
  • ·28190Pormestarinluoto
  • ·29880Leväsjoki-Saarineva (Siikainen)
  • ·29860Otamo (Siikainen)
  • ·29790Tuorila (Merikarvia)
  • ·28800Pihlava
  • ·28760Kyläsaari
  • ·28900Tahkoluoto-Reposaari
  • ·29570Söörmarkku

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 709. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 277. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pori17. · 32 alueesta

Muut alueet: Pori

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pori
#AlueArvo
1.Vähärauma2860029 772 €+17,8 %
2.Kalaholma-Väinölä2830029 581 €+14,9 %
3.Pinomäki2854029 432 €+19,9 %
4.Isojoenranta2824028 876 €+18,5 %
5.Kartano-Harmaalinna2843028 538 €+16,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
79885Etelä-Petruma

Heinävesi

Mediaanitulot
24 501 €
Väkiluku
57
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
79895Sarvikumpu

Heinävesi

Mediaanitulot
24 505 €
Väkiluku
81
Keski-ikä
62,0 v
Avaa alue →Vertaa
54410Ylämaa Keskus

Lappeenranta

Mediaanitulot
24 488 €
Väkiluku
840
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
81100Kontiolahti

Kontiolahti

Mediaanitulot
24 486 €
Väkiluku
2 667
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Pori|Muuttajalle

Porin parhaat asuinalueet 2026

Porin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

4. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pori: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle