Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pori/28600
Vertaa

Vähärauma

28600·Pori
4,0 × 10 km

Postinumeroalueella Vähärauma (28600), Pori, asuu 5 482 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 772 €, asukkaiden keski-ikä on 39,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 44,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 77,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,8 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 4,5 %. Alueen asunnoista 79,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/32 (Pori)Väkiluku: sija 3/32 (Pori)
Väkiluku
5 482+4,5 %(5v)
Mediaanitulot
29 772 €+17,8 %(5v)
Keski-ikä
39,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
44,8 %+3,5 %(5v)
Omistusasunnot
77,3 %
Vuokra: 21,7 %
Lapsiperheet
31,9 %
Yksinasuvat
37,1 %
Työttömyysaste
8,2 %+0,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
12,7 %
65 vuotta täyttäneet: 16,0 %

Tunnusluvut

Alueen Vähärauma tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku5 482+4,5 %
Mediaanitulot29 772 €+17,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 858 €/m²+12,1 %
Keski-ikä39,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut44,8 %+3,5 %
Työttömyysaste8,2 %+0,1 %
Omistusasunnot77,3 %-
Lapsiperheet31,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 26 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus77,3 %
Vuokra21,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo19,3 %
Pientalo79,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet31,9 %
Yksinasuvat37,1 %
Muut taloudet31,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Vähärauma

Mitkä ovat alueen Vähärauma (28600) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 772 €. Muutos 5 vuodessa: +17,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vähärauma (28600) on?
5 482 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +4,5 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Vähärauma (28600)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 858 €/m² (2025). Luku perustuu 26 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +12,1 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Vähärauma on?
Kotitalouksista 77,3 % asuu omistusasunnossa ja 21,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 19,3 % on kerrostaloissa ja 79,2 % pientaloissa.
Miten alue Vähärauma vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pori: 1 / 32. Korkeakoulutetut: 44,8 %, keski-ikä: 39,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·28610Musa-Tiiliruukki
  • ·28580Niittymaa
  • ·28540Pinomäki
  • ·28120Käppärä-Isomäki
  • ·28100Pori Keskus
  • ·28660Pietniemi-Leppäkorpi
  • ·28500Keskussairaala-alue-Tiilimäki
  • ·28760Kyläsaari
  • ·28560Lattomeri
  • ·28130Impola
  • ·28430Kartano-Harmaalinna
  • ·28190Pormestarinluoto

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet327. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet323. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pori1. · 32 alueesta

Muut alueet: Pori

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pori
#AlueArvo
1.Kalaholma-Väinölä2830029 581 €+14,9 %
2.Pinomäki2854029 432 €+19,9 %
3.Isojoenranta2824028 876 €+18,5 %
4.Kartano-Harmaalinna2843028 538 €+16,9 %
5.Lattomeri2856028 453 €+14,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
60640Kurjenneva

Seinäjoki

Mediaanitulot
29 773 €
Väkiluku
687
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
54310Hytti

Lappeenranta

Mediaanitulot
29 776 €
Väkiluku
422
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
60560Halkosaari

Seinäjoki

Mediaanitulot
29 777 €
Väkiluku
685
Keski-ikä
35,0 v
Avaa alue →Vertaa
50180Visulahti

Mikkeli

Mediaanitulot
29 786 €
Väkiluku
775
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Pori|Muuttajalle

Porin parhaat asuinalueet 2026

Porin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

4. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pori: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle