Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pori/28430
Vertaa

Kartano-Harmaalinna

28430·Pori
3,1 × 2,3 km

Postinumeroalueella Kartano-Harmaalinna (28430), Pori, asuu 1 557 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 538 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 36,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 96,4 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 2,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,9 %. Alueen kotitalouksista 25,6 % on lapsiperheitä.

Mediaanitulot: sija 5/32 (Pori)Väkiluku: sija 17/32 (Pori)
Väkiluku
1 557-2,3 %(5v)
Mediaanitulot
28 538 €+16,9 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
36,8 %+2,0 %(5v)
Omistusasunnot
84,5 %
Vuokra: 13,8 %
Lapsiperheet
25,6 %
Yksinasuvat
27,9 %
Työttömyysaste
9,3 %+0,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,3 %
65 vuotta täyttäneet: 21,9 %

Tunnusluvut

Alueen Kartano-Harmaalinna tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 557-2,3 %
Mediaanitulot28 538 €+16,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 360 €/m²+3,2 %
Keski-ikä44,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut36,8 %+2,0 %
Työttömyysaste9,3 %+0,7 %
Omistusasunnot84,5 %-
Lapsiperheet25,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 9 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus84,5 %
Vuokra13,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,4 %
Pientalo96,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet25,6 %
Yksinasuvat27,9 %
Muut taloudet46,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Kartano-Harmaalinna

Mitkä ovat alueen Kartano-Harmaalinna (28430) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 538 €. Muutos 5 vuodessa: +16,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kartano-Harmaalinna (28430) on?
1 557 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,3 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kartano-Harmaalinna (28430)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 360 €/m² (2025). Luku perustuu 9 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +3,2 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kartano-Harmaalinna on?
Kotitalouksista 84,5 % asuu omistusasunnossa ja 13,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,4 % on kerrostaloissa ja 96,4 % pientaloissa.
Miten alue Kartano-Harmaalinna vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pori: 5 / 32. Korkeakoulutetut: 36,8 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·28370Sampola
  • ·28500Keskussairaala-alue-Tiilimäki
  • ·28130Impola
  • ·28360Vanhakoivisto
  • ·28400Ulvila Keskus (Ulvila)
  • ·28330Koivistonluoto
  • ·28300Kalaholma-Väinölä
  • ·28540Pinomäki
  • ·28560Lattomeri
  • ·28240Isojoenranta
  • ·28120Käppärä-Isomäki
  • ·28200Toejoki

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet550. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet887. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pori5. · 32 alueesta

Muut alueet: Pori

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pori
#AlueArvo
1.Vähärauma2860029 772 €+17,8 %
2.Kalaholma-Väinölä2830029 581 €+14,9 %
3.Pinomäki2854029 432 €+19,9 %
4.Isojoenranta2824028 876 €+18,5 %
5.Lattomeri2856028 453 €+14,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
44190Parantala

Äänekoski

Mediaanitulot
28 539 €
Väkiluku
226
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
33680Aitolahti

Tampere

Mediaanitulot
28 545 €
Väkiluku
1 650
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
07450Voolahti

Porvoo

Mediaanitulot
28 549 €
Väkiluku
439
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
44170Hietama

Äänekoski

Mediaanitulot
28 526 €
Väkiluku
484
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Pori|Muuttajalle

Porin parhaat asuinalueet 2026

Porin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

4. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pori: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle