Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pori/28190
Vertaa

Pormestarinluoto

28190·Pori
11 × 13 km

Postinumeroalueella Pormestarinluoto (28190), Pori, asuu 3 657 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 657 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 58,6 % on yksinasuvia. Asunnoista 62,9 % on kerrostaloissa. Väkiluku on pienentynyt 0,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,5 %.

Mediaanitulot: sija 29/32 (Pori)Väkiluku: sija 10/32 (Pori)
Väkiluku
3 657-0,9 %(5v)
Mediaanitulot
21 657 €+17,5 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,1 %-0,2 %(5v)
Omistusasunnot
48,8 %
Vuokra: 50,4 %
Lapsiperheet
15,1 %
Yksinasuvat
58,6 %
Työttömyysaste
23,0 %+3,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
12,1 %
65 vuotta täyttäneet: 32,7 %

Tunnusluvut

Alueen Pormestarinluoto tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 657-0,9 %
Mediaanitulot21 657 €+17,5 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)613 €/m²-29,2 %
Keski-ikä49,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut20,1 %-0,2 %
Työttömyysaste23,0 %+3,4 %
Omistusasunnot48,8 %-
Lapsiperheet15,1 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 51 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus48,8 %
Vuokra50,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo62,9 %
Pientalo35,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,1 %
Yksinasuvat58,6 %
Muut taloudet26,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Pormestarinluoto

Mitkä ovat alueen Pormestarinluoto (28190) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 657 €. Muutos 5 vuodessa: +17,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pormestarinluoto (28190) on?
3 657 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -0,9 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Pormestarinluoto (28190)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 613 €/m² (2025). Luku perustuu 51 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -29,2 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Pormestarinluoto on?
Kotitalouksista 48,8 % asuu omistusasunnossa ja 50,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 62,9 % on kerrostaloissa ja 35,6 % pientaloissa.
Miten alue Pormestarinluoto vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pori: 29 / 32. Korkeakoulutetut: 20,1 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·28760Kyläsaari
  • ·29570Söörmarkku
  • ·28100Pori Keskus
  • ·29720Lamppi
  • ·28610Musa-Tiiliruukki
  • ·28120Käppärä-Isomäki
  • ·28200Toejoki
  • ·28600Vähärauma
  • ·28800Pihlava
  • ·28540Pinomäki
  • ·28660Pietniemi-Leppäkorpi
  • ·28130Impola

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 574. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet501. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pori29. · 32 alueesta

Muut alueet: Pori

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pori
#AlueArvo
1.Vähärauma2860029 772 €+17,8 %
2.Kalaholma-Väinölä2830029 581 €+14,9 %
3.Pinomäki2854029 432 €+19,9 %
4.Isojoenranta2824028 876 €+18,5 %
5.Kartano-Harmaalinna2843028 538 €+16,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
98995Hautajärvi

Salla

Mediaanitulot
21 655 €
Väkiluku
190
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
58175Enonkoski Keskus

Enonkoski

Mediaanitulot
21 664 €
Väkiluku
754
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
59730Uukuniemi

Parikkala

Mediaanitulot
21 667 €
Väkiluku
79
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
95260Tainionjoki

Simo

Mediaanitulot
21 646 €
Väkiluku
48
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Pori|Muuttajalle

Porin parhaat asuinalueet 2026

Porin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

4. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pori: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle