Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pori

Kaupunki

Pori

Pori koostuu 32 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 82 542 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 25 261 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 28,9 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
82 542
Mediaanitulot (ka.)
25 261 €
Neliöhinta (ka.)
1 389 €/m²
Keski-ikä (ka.)
47,7 v
Korkeakoulutetut (ka.)
28,9 %
Omistusasunnot (ka.)
76,3 %
Lapsiperheet (ka.)
18,8 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

28100Pori Keskus

Pori

1. suurin
Mediaanitulot
22 636 €
Väkiluku
13 225
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
28130Impola

Pori

2. suurin
Mediaanitulot
22 059 €
Väkiluku
6 628
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
28600Vähärauma

Pori

3. suurin
Mediaanitulot
29 772 €
Väkiluku
5 482
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
28220Ruosniemi

Pori

4. suurin
Mediaanitulot
28 452 €
Väkiluku
5 146
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
28200Toejoki

Pori

5. suurin
Mediaanitulot
27 440 €
Väkiluku
4 738
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
29600Noormarkku Keskus

Pori

6. suurin
Mediaanitulot
26 464 €
Väkiluku
4 548
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Pori: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Pori

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Pori
#AlueArvo
1.Vähärauma2860029 772 €+17,8 %
2.Kalaholma-Väinölä2830029 581 €+14,9 %
3.Pinomäki2854029 432 €+19,9 %
4.Isojoenranta2824028 876 €+18,5 %
5.Kartano-Harmaalinna2843028 538 €+16,9 %
6.Lattomeri2856028 453 €+14,0 %
7.Ruosniemi2822028 452 €+17,7 %
8.Pietniemi-Leppäkorpi2866028 234 €+16,4 %
9.Söörmarkku2957028 170 €+17,5 %
10.Kyläsaari2876028 138 €+19,0 %
11.Toejoki2820027 440 €+15,3 %
12.Niittymaa2858026 882 €+18,3 %
13.Musa-Tiiliruukki2861026 654 €+15,7 %
14.Noormarkku Keskus2960026 464 €+17,1 %
15.Yyteri-Kaanaa2884025 701 €+19,1 %
16.Vanhakoivisto2836024 602 €+18,6 %
17.Ahlainen2970024 502 €+30,0 %
18.Pihlava2880024 307 €+18,1 %
19.Koivistonluoto2833024 281 €+18,6 %
20.Tahkoluoto-Reposaari2890023 938 €+22,0 %
21.Lamppi2972023 560 €+21,8 %
22.Käppärä-Isomäki2812023 167 €+17,0 %
23.Lavia Keskus3860022 806 €+23,6 %
24.Mäntyluoto2888022 693 €+21,6 %
25.Pori Keskus2810022 636 €+17,6 %
26.Kairila2968022 487 €+17,5 %
27.Impola2813022 059 €+14,8 %
28.Kalliala-Haunia3867022 027 €+25,4 %
29.Pormestarinluoto2819021 657 €+17,5 %
30.Keskussairaala-alue-Tiilimäki2850021 401 €+19,9 %
31.Yli-Putto3865021 021 €+18,9 %
32.Sampola2837020 408 €+16,8 %

Väestönkasvu: Pori

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Pori
#AlueArvo
1.Pori Keskus28100+5,2 %+5,2 %
2.Vähärauma28600+4,5 %+4,5 %
3.Impola28130+4,3 %+4,3 %
4.Ruosniemi28220+1,9 %+1,9 %
5.Musa-Tiiliruukki28610+1,5 %+1,5 %
6.Keskussairaala-alue-Tiilimäki285000,0 %
7.Pormestarinluoto28190-0,9 %-0,9 %
8.Toejoki28200-2,0 %-2,0 %
9.Käppärä-Isomäki28120-2,1 %-2,1 %
10.Isojoenranta28240-2,2 %-2,2 %
11.Vanhakoivisto28360-2,3 %-2,3 %
12.Kartano-Harmaalinna28430-2,3 %-2,3 %
13.Kalaholma-Väinölä28300-2,7 %-2,7 %
14.Yli-Putto38650-3,1 %-3,1 %
15.Noormarkku Keskus29600-3,3 %-3,3 %
16.Pihlava28800-3,8 %-3,8 %
17.Pietniemi-Leppäkorpi28660-4,6 %-4,6 %
18.Pinomäki28540-5,1 %-5,1 %
19.Koivistonluoto28330-5,2 %-5,2 %
20.Tahkoluoto-Reposaari28900-5,8 %-5,8 %
21.Lattomeri28560-5,8 %-5,8 %
22.Sampola28370-6,3 %-6,3 %
23.Mäntyluoto28880-6,5 %-6,5 %
24.Yyteri-Kaanaa28840-6,5 %-6,5 %
25.Kyläsaari28760-6,7 %-6,7 %
26.Niittymaa28580-7,7 %-7,7 %
27.Söörmarkku29570-7,9 %-7,9 %
28.Lavia Keskus38600-9,1 %-9,1 %
29.Kalliala-Haunia38670-10,9 %-10,9 %
30.Ahlainen29700-12,9 %-12,9 %
31.Lamppi29720-13,9 %-13,9 %
32.Kairila29680-15,7 %-15,7 %

Kaikki 32 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
28100Pori Keskus28120Käppärä-Isomäki28130Impola28190Pormestarinluoto28200Toejoki28220Ruosniemi28240Isojoenranta28300Kalaholma-Väinölä28330Koivistonluoto28360Vanhakoivisto28370Sampola28430Kartano-Harmaalinna28500Keskussairaala-alue-Tiilimäki28540Pinomäki28560Lattomeri28580Niittymaa28600Vähärauma28610Musa-Tiiliruukki28660Pietniemi-Leppäkorpi28760Kyläsaari28800Pihlava28840Yyteri-Kaanaa28880Mäntyluoto28900Tahkoluoto-Reposaari29570Söörmarkku29600Noormarkku Keskus29680Kairila29700Ahlainen29720Lamppi38600Lavia Keskus38650Yli-Putto38670Kalliala-Haunia

Usein kysytyt kysymykset: Pori

Kuinka monta asukasta kaupungissa Pori on?
Kaupungissa Pori asuu yhteensä 82 542 asukasta 32 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Pori?
32 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Pori?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 25 261 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Vähärauma: 29 772 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Pori?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Pori on noin 1 389 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 22 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Toejoki (1 928 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Pori?
Vähärauma (29 772 €), Kalaholma-Väinölä (29 581 €), Pinomäki (29 432 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Pori?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Pori Keskus (+5,2 %), Vähärauma (+4,5 %), Impola (+4,3 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Pori?
Kaupungissa Pori on 32 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Pori

Kaikki oppaat →

Aluevalintaan Satakunnassa: Porin parhaat asuinalueet.

Pori|Muuttajalle

Porin parhaat asuinalueet 2026

Porin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

4. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.