Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kangasala/36840
Vertaa

Kuhmajärvi

36840·Kangasala
14 × 12 km

Postinumeroalueella Kuhmajärvi (36840), Kangasala, asuu 285 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 859 €, asukkaiden keski-ikä on 56,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 19,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 88,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,9 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 14,3 %:iin. Alueen asunnoista 94,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 15/16 (Kangasala)Väkiluku: sija 13/16 (Kangasala)
Väkiluku
285-6,9 %(5v)
Mediaanitulot
21 859 €+12,5 %(5v)
Keski-ikä
56,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
19,5 %+1,1 %(5v)
Omistusasunnot
88,0 %
Vuokra: 9,5 %
Lapsiperheet
8,9 %
Yksinasuvat
45,6 %
Työttömyysaste
14,3 %+3,1 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,7 %
65 vuotta täyttäneet: 42,5 %

Tunnusluvut

Alueen Kuhmajärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku285-6,9 %
Mediaanitulot21 859 €+12,5 %
Keski-ikä56,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut19,5 %+1,1 %
Työttömyysaste14,3 %+3,1 %
Omistusasunnot88,0 %-
Lapsiperheet8,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus88,0 %
Vuokra9,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,5 %
Pientalo94,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet8,9 %
Yksinasuvat45,6 %
Muut taloudet45,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Kuhmajärvi

Mitkä ovat alueen Kuhmajärvi (36840) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 859 €. Muutos 5 vuodessa: +12,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kuhmajärvi (36840) on?
285 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,9 %.
Millaista asuminen alueella Kuhmajärvi on?
Kotitalouksista 88,0 % asuu omistusasunnossa ja 9,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,5 % on kerrostaloissa ja 94,4 % pientaloissa.
Miten alue Kuhmajärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kangasala: 15 / 16. Korkeakoulutetut: 19,5 %, keski-ikä: 56,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·35240Ristakallio (Orivesi)
  • ·36910Rautajärvi (Pälkäne)
  • ·36810Kuhmalahti Keskus
  • ·36880Vehkajärvi
  • ·35270Västilä (Orivesi)
  • ·36760Luopioinen Keskus (Pälkäne)
  • ·36930Kyynärö (Pälkäne)
  • ·14960Puutikkala (Pälkäne)
  • ·14980Kuohijoki (Pälkäne)
  • ·35220Eräjärvi (Orivesi)
  • ·35480Längelmäki (Orivesi)
  • ·17930Päijälä (Kuhmoinen)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 519. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 775. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kangasala15. · 16 alueesta

Muut alueet: Kangasala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kangasala
#AlueArvo
1.Kangasala Asemanseutu3610032 999 €+13,6 %
2.Ruutana3611032 239 €+16,0 %
3.Pikonlinna3628031 020 €+36,0 %
4.Huutijärvi3627029 095 €+17,4 %
5.Vatiala3624028 500 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
29830Sammi

Siikainen

Mediaanitulot
21 859 €
Väkiluku
162
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
52890Käävänkylä

Mäntyharju

Mediaanitulot
21 860 €
Väkiluku
86
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
62260Hirvijoki

Kauhava

Mediaanitulot
21 852 €
Väkiluku
165
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
13250Katuma

Hämeenlinna

Mediaanitulot
21 849 €
Väkiluku
1 027
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Tampere|Muuttajalle

Tampereen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan

Tampereen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'Tampereen rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa. Tilastokeskuksen Paavo-aineisto.

7. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kangasala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle