Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vaala/91790
Vertaa

Nuojua

91790·Vaala
7,8 × 7,8 km

Postinumeroalueella Nuojua (91790), Vaala, asuu 116 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 145 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 12,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 88,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 15,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,0 %. Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/12 (Vaala)Väkiluku: sija 5/12 (Vaala)
Väkiluku
116-15,3 %(5v)
Mediaanitulot
25 145 €+19,0 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
12,9 %+1,9 %(5v)
Omistusasunnot
88,2 %
Vuokra: 5,9 %
Lapsiperheet
25,5 %
Yksinasuvat
37,3 %
Työttömyysaste
14,3 %-2,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,0 %
65 vuotta täyttäneet: 23,3 %

Tunnusluvut

Alueen Nuojua tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku116-15,3 %
Mediaanitulot25 145 €+19,0 %
Keski-ikä44,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut12,9 %+1,9 %
Työttömyysaste14,3 %-2,1 %
Omistusasunnot88,2 %-
Lapsiperheet25,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus88,2 %
Vuokra5,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet25,5 %
Yksinasuvat37,3 %
Muut taloudet37,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Nuojua

Mitkä ovat alueen Nuojua (91790) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 145 €. Muutos 5 vuodessa: +19,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Nuojua (91790) on?
116 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -15,3 %.
Millaista asuminen alueella Nuojua on?
Kotitalouksista 88,2 % asuu omistusasunnossa ja 5,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Nuojua vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vaala: 2 / 12. Korkeakoulutetut: 12,9 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·91780Neittävä
  • ·91600Utajärvi Keskus (Utajärvi)
  • ·91710Jylhämä
  • ·91670Rokua (Utajärvi)
  • ·92830Veneheitto
  • ·92810Pelsonsuo
  • ·91660Ahmas (Utajärvi)
  • ·91700Vaala Keskus - Oterma
  • ·91760Säräisniemi
  • ·91620Sanginkylä (Utajärvi)
  • ·91560Kylmälänkylä (Muhos)
  • ·91730Kankari

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 496. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 456. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vaala2. · 12 alueesta

Muut alueet: Vaala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vaala
#AlueArvo
1.Neittävä9178025 758 €+32,3 %
2.Veneheitto9283024 912 €+28,6 %
3.Säräisniemi9176023 549 €+27,0 %
4.Oterma9172022 888 €+25,7 %
5.Pelsonsuo9281022 851 €+18,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
41980Kuivasmäki

Petäjävesi

Mediaanitulot
25 145 €
Väkiluku
180
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
35240Ristakallio

Orivesi

Mediaanitulot
25 143 €
Väkiluku
185
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
51270Kutemajärvi

Kangasniemi

Mediaanitulot
25 142 €
Väkiluku
207
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
54100Joutseno Keskus

Lappeenranta

Mediaanitulot
25 148 €
Väkiluku
5 023
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Vaala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle