Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kangasniemi/51270
Vertaa

Kutemajärvi

51270·Kangasniemi
12 × 19 km

Postinumeroalueella Kutemajärvi (51270), Kangasniemi, asuu 207 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 142 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,9 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,0 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 95,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/11 (Kangasniemi)Väkiluku: sija 4/11 (Kangasniemi)
Väkiluku
207-1,0 %(5v)
Mediaanitulot
25 142 €+18,0 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,3 %+0,7 %(5v)
Omistusasunnot
94,9 %
Vuokra: 4,0 %
Lapsiperheet
14,1 %
Yksinasuvat
30,3 %
Työttömyysaste
6,3 %+1,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
3,9 %
65 vuotta täyttäneet: 36,2 %

Tunnusluvut

Alueen Kutemajärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku207-1,0 %
Mediaanitulot25 142 €+18,0 %
Keski-ikä54,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut22,3 %+0,7 %
Työttömyysaste6,3 %+1,0 %
Omistusasunnot94,9 %-
Lapsiperheet14,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,9 %
Vuokra4,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo95,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,1 %
Yksinasuvat30,3 %
Muut taloudet55,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Kutemajärvi

Mitkä ovat alueen Kutemajärvi (51270) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 142 €. Muutos 5 vuodessa: +18,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kutemajärvi (51270) on?
207 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,0 %.
Millaista asuminen alueella Kutemajärvi on?
Kotitalouksista 94,9 % asuu omistusasunnossa ja 4,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 95,3 % pientaloissa.
Miten alue Kutemajärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kangasniemi: 3 / 11. Korkeakoulutetut: 22,3 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·77240Halkokumpu (Pieksämäki)
  • ·51260Tahkomäki
  • ·51440Vuojalahti
  • ·77120Venetmäki (Pieksämäki)
  • ·77220Neuvola (Pieksämäki)
  • ·51200Kangasniemi Keskus
  • ·51670Nykälä (Mikkeli)
  • ·51430Läsäkoski
  • ·41580Sauvamäki (Hankasalmi)
  • ·51380Synsiö
  • ·77110Paltanen (Pieksämäki)
  • ·51460Luusniemi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 499. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 034. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kangasniemi3. · 11 alueesta

Muut alueet: Kangasniemi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kangasniemi
#AlueArvo
1.Synsiö5138026 860 €+17,1 %
2.Koivula-Synsiö5136026 001 €+19,8 %
3.Tahkomäki5126025 083 €+29,7 %
4.Vuojalahti5144024 766 €+17,9 %
5.Luusniemi5146024 761 €+15,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
35240Ristakallio

Orivesi

Mediaanitulot
25 143 €
Väkiluku
185
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
19920Pappinen

Joutsa

Mediaanitulot
25 139 €
Väkiluku
135
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
41980Kuivasmäki

Petäjävesi

Mediaanitulot
25 145 €
Väkiluku
180
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
91790Nuojua

Vaala

Mediaanitulot
25 145 €
Väkiluku
116
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Kangasniemi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle