Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pälkäne/36640
Vertaa

Iltasmäki

36640·Pälkäne
11 × 6,1 km

Postinumeroalueella Iltasmäki (36640), Pälkäne, asuu 379 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 399 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 4,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 15,2 %. Alueen asunnoista 99,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/10 (Pälkäne)Väkiluku: sija 4/10 (Pälkäne)
Väkiluku
379-4,5 %(5v)
Mediaanitulot
27 399 €+15,2 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,5 %+1,0 %(5v)
Omistusasunnot
94,7 %
Vuokra: 4,1 %
Lapsiperheet
24,1 %
Yksinasuvat
31,2 %
Työttömyysaste
7,2 %-1,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,0 %
65 vuotta täyttäneet: 24,5 %

Tunnusluvut

Alueen Iltasmäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku379-4,5 %
Mediaanitulot27 399 €+15,2 %
Keski-ikä45,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut27,5 %+1,0 %
Työttömyysaste7,2 %-1,1 %
Omistusasunnot94,7 %-
Lapsiperheet24,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,7 %
Vuokra4,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,1 %
Yksinasuvat31,2 %
Muut taloudet44,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Iltasmäki

Mitkä ovat alueen Iltasmäki (36640) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 399 €. Muutos 5 vuodessa: +15,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Iltasmäki (36640) on?
379 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,5 %.
Millaista asuminen alueella Iltasmäki on?
Kotitalouksista 94,7 % asuu omistusasunnossa ja 4,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,0 % pientaloissa.
Miten alue Iltasmäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pälkäne: 3 / 10. Korkeakoulutetut: 27,5 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·36660Laitikkala
  • ·36600Pälkäne Keskus
  • ·37740Haukila (Valkeakoski)
  • ·13800Katinala (Hattula)
  • ·37600Valkeakoski Keskus (Valkeakoski)
  • ·36520Raikku (Kangasala)
  • ·37720Ritvala (Valkeakoski)
  • ·14620Tyrväntö (Hattula)
  • ·36450Salmentaka
  • ·14680Alvettula (Hämeenlinna)
  • ·36570Kaivanto (Kangasala)
  • ·14610Lepaa (Hattula)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet805. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 586. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pälkäne3. · 10 alueesta

Muut alueet: Pälkäne

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pälkäne
#AlueArvo
1.Laitikkala3666028 624 €+22,9 %
2.Kuohijoki1498027 703 €+47,3 %
3.Pälkäne Keskus3660025 977 €+18,6 %
4.Salmentaka3645025 481 €+20,4 %
5.Aitoo3672024 023 €+22,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
84460Tuomiperä

Ylivieska

Mediaanitulot
27 406 €
Väkiluku
201
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
49420Uusi-Summa

Hamina

Mediaanitulot
27 389 €
Väkiluku
1 875
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
05250Kiljava

Nurmijärvi

Mediaanitulot
27 411 €
Väkiluku
166
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
66590Vassor

Mustasaari

Mediaanitulot
27 420 €
Väkiluku
197
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Pälkäne: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle