Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kangasala/36570
Vertaa

Kaivanto

36570·Kangasala
9,8 × 8,7 km

Postinumeroalueella Kaivanto (36570), Kangasala, asuu 273 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 829 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 41,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 25,6 %. Alueen asunnoista 96,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/16 (Kangasala)Väkiluku: sija 14/16 (Kangasala)
Väkiluku
273-9,3 %(5v)
Mediaanitulot
27 829 €+25,6 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
41,0 %+4,7 %(5v)
Omistusasunnot
89,8 %
Vuokra: 4,2 %
Lapsiperheet
27,1 %
Yksinasuvat
27,1 %
Työttömyysaste
6,1 %-2,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,9 %
65 vuotta täyttäneet: 21,6 %

Tunnusluvut

Alueen Kaivanto tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku273-9,3 %
Mediaanitulot27 829 €+25,6 %
Keski-ikä46,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut41,0 %+4,7 %
Työttömyysaste6,1 %-2,4 %
Omistusasunnot89,8 %-
Lapsiperheet27,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,8 %
Vuokra4,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet27,1 %
Yksinasuvat27,1 %
Muut taloudet45,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Kaivanto

Mitkä ovat alueen Kaivanto (36570) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 829 €. Muutos 5 vuodessa: +25,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kaivanto (36570) on?
273 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,3 %.
Millaista asuminen alueella Kaivanto on?
Kotitalouksista 89,8 % asuu omistusasunnossa ja 4,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,4 % pientaloissa.
Miten alue Kaivanto vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kangasala: 7 / 16. Korkeakoulutetut: 41,0 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·36270Huutijärvi
  • ·36280Pikonlinna
  • ·37600Valkeakoski Keskus (Valkeakoski)
  • ·36600Pälkäne Keskus (Pälkäne)
  • ·36200Kangasala Keskus
  • ·36220Suorama
  • ·37630Vääräkoivu (Valkeakoski)
  • ·36520Raikku
  • ·36100Kangasala Asemanseutu
  • ·36640Iltasmäki (Pälkäne)
  • ·36110Ruutana
  • ·36120Suinula-Haviseva

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet691. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 816. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kangasala7. · 16 alueesta

Muut alueet: Kangasala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kangasala
#AlueArvo
1.Kangasala Asemanseutu3610032 999 €+13,6 %
2.Ruutana3611032 239 €+16,0 %
3.Pikonlinna3628031 020 €+36,0 %
4.Huutijärvi3627029 095 €+17,4 %
5.Vatiala3624028 500 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
44160Huutomäki

Äänekoski

Mediaanitulot
27 830 €
Väkiluku
472
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
27310Kodisjoki

Rauma

Mediaanitulot
27 831 €
Väkiluku
476
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
23120Mietoinen Keskus

Mynämäki

Mediaanitulot
27 832 €
Väkiluku
830
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
66930Kovjoki

Uusikaarlepyy

Mediaanitulot
27 832 €
Väkiluku
226
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Tampere|Muuttajalle

Tampereen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan

Tampereen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'Tampereen rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa. Tilastokeskuksen Paavo-aineisto.

7. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kangasala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle