Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hämeenlinna/14680
Vertaa

Alvettula

14680·Hämeenlinna
11 × 14 km

Postinumeroalueella Alvettula (14680), Hämeenlinna, asuu 526 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 617 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 87,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 20,5 %. Alueen asunnoista 94,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 11/27 (Hämeenlinna)Väkiluku: sija 18/27 (Hämeenlinna)
Väkiluku
526-9,5 %(5v)
Mediaanitulot
25 617 €+20,5 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,9 %+3,3 %(5v)
Omistusasunnot
87,0 %
Vuokra: 8,0 %
Lapsiperheet
21,0 %
Yksinasuvat
32,4 %
Työttömyysaste
9,3 %+1,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,8 %
65 vuotta täyttäneet: 31,0 %

Tunnusluvut

Alueen Alvettula tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku526-9,5 %
Mediaanitulot25 617 €+20,5 %
Keski-ikä49,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut28,9 %+3,3 %
Työttömyysaste9,3 %+1,1 %
Omistusasunnot87,0 %-
Lapsiperheet21,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus87,0 %
Vuokra8,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,0 %
Pientalo94,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,0 %
Yksinasuvat32,4 %
Muut taloudet46,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Alvettula

Mitkä ovat alueen Alvettula (14680) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 617 €. Muutos 5 vuodessa: +20,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Alvettula (14680) on?
526 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,5 %.
Millaista asuminen alueella Alvettula on?
Kotitalouksista 87,0 % asuu omistusasunnossa ja 8,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,0 % on kerrostaloissa ja 94,8 % pientaloissa.
Miten alue Alvettula vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hämeenlinna: 11 / 27. Korkeakoulutetut: 28,9 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·14620Tyrväntö (Hattula)
  • ·13880Rahkoila (Hattula)
  • ·14610Lepaa (Hattula)
  • ·36660Laitikkala (Pälkäne)
  • ·13800Katinala (Hattula)
  • ·14690Torvoila
  • ·36720Aitoo (Pälkäne)
  • ·13900Pekola (Hattula)
  • ·36640Iltasmäki (Pälkäne)
  • ·37740Haukila (Valkeakoski)
  • ·13720Parola (Hattula)
  • ·13600Ojoinen

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 316. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 382. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hämeenlinna11. · 27 alueesta

Muut alueet: Hämeenlinna

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hämeenlinna
#AlueArvo
1.Ruununmylly1327032 244 €+15,4 %
2.Käikälä1330031 476 €+18,0 %
3.Hattelmala1343030 594 €+17,8 %
4.Sairio1322029 807 €+19,1 %
5.Eteläinen1477028 164 €+18,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
68690Sundby

Pedersören kunta

Mediaanitulot
25 616 €
Väkiluku
337
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
37800Toijala keskus

Akaa

Mediaanitulot
25 615 €
Väkiluku
9 367
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
68870Edsevö

Pedersören kunta

Mediaanitulot
25 615 €
Väkiluku
506
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
00710Pihlajamäki - Viikinmäki

Helsinki

Mediaanitulot
25 614 €
Väkiluku
13 250
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hämeenlinna|Muuttajalle

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

12. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Hämeenlinna: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle