Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pori/38600
Vertaa

Lavia Keskus

38600·Pori
25 × 23 km

Postinumeroalueella Lavia Keskus (38600), Pori, asuu 1 298 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 806 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 81,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 23,6 %. Alueen asunnoista 89,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 23/32 (Pori)Väkiluku: sija 18/32 (Pori)
Väkiluku
1 298-9,1 %(5v)
Mediaanitulot
22 806 €+23,6 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,9 %+2,0 %(5v)
Omistusasunnot
81,5 %
Vuokra: 17,0 %
Lapsiperheet
15,2 %
Yksinasuvat
45,9 %
Työttömyysaste
12,4 %-4,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,7 %
65 vuotta täyttäneet: 38,4 %

Tunnusluvut

Alueen Lavia Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 298-9,1 %
Mediaanitulot22 806 €+23,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)570 €/m²-
Keski-ikä52,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut23,9 %+2,0 %
Työttömyysaste12,4 %-4,4 %
Omistusasunnot81,5 %-
Lapsiperheet15,2 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2021, 8 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus81,5 %
Vuokra17,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo7,2 %
Pientalo89,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,2 %
Yksinasuvat45,9 %
Muut taloudet38,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Lavia Keskus

Mitkä ovat alueen Lavia Keskus (38600) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 806 €. Muutos 5 vuodessa: +23,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Lavia Keskus (38600) on?
1 298 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Lavia Keskus (38600)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 570 €/m² (2021). Luku perustuu 8 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Lavia Keskus on?
Kotitalouksista 81,5 % asuu omistusasunnossa ja 17,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 7,2 % on kerrostaloissa ja 89,9 % pientaloissa.
Miten alue Lavia Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pori: 23 / 32. Korkeakoulutetut: 23,9 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·38720Vihteljärvi (Kankaanpää)
  • ·38650Yli-Putto
  • ·38360Kiikoinen (Sastamala)
  • ·38510Suodenniemi (Sastamala)
  • ·38800Jämijärvi Keskus (Jämijärvi)
  • ·38670Kalliala-Haunia
  • ·38700Kankaanpää Keskus (Kankaanpää)
  • ·39530Kilvakkala (Ikaalinen)
  • ·38300Kiikka (Sastamala)
  • ·39290Vesajärvi (Hämeenkyrö)
  • ·38460Mouhijärvi Keskus (Sastamala)
  • ·32920Kauvatsa (Kokemäki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 271. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet969. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pori23. · 32 alueesta

Muut alueet: Pori

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pori
#AlueArvo
1.Vähärauma2860029 772 €+17,8 %
2.Kalaholma-Väinölä2830029 581 €+14,9 %
3.Pinomäki2854029 432 €+19,9 %
4.Isojoenranta2824028 876 €+18,5 %
5.Kartano-Harmaalinna2843028 538 €+16,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
77570Jäppilä Keskus

Pieksämäki

Mediaanitulot
22 808 €
Väkiluku
660
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
51200Kangasniemi Keskus

Kangasniemi

Mediaanitulot
22 801 €
Väkiluku
3 527
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
54590Kaitjärvi

Luumäki

Mediaanitulot
22 812 €
Väkiluku
111
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
78300Kommila

Varkaus

Mediaanitulot
22 813 €
Väkiluku
2 012
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Pori|Muuttajalle

Porin parhaat asuinalueet 2026

Porin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

4. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pori: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle