Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ylivieska/84880
Vertaa

Raudaskylä

84880·Ylivieska
16 × 16 km

Postinumeroalueella Raudaskylä (84880), Ylivieska, asuu 595 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 999 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,5 %. Alueen asunnoista 97,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/6 (Ylivieska)Väkiluku: sija 2/6 (Ylivieska)
Väkiluku
595-7,0 %(5v)
Mediaanitulot
25 999 €+17,5 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,4 %+0,3 %(5v)
Omistusasunnot
89,0 %
Vuokra: 8,7 %
Lapsiperheet
24,8 %
Yksinasuvat
28,7 %
Työttömyysaste
11,3 %+0,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,9 %
65 vuotta täyttäneet: 21,2 %

Tunnusluvut

Alueen Raudaskylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku595-7,0 %
Mediaanitulot25 999 €+17,5 %
Keski-ikä42,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut22,4 %+0,3 %
Työttömyysaste11,3 %+0,3 %
Omistusasunnot89,0 %-
Lapsiperheet24,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,0 %
Vuokra8,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,7 %
Pientalo97,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,8 %
Yksinasuvat28,7 %
Muut taloudet46,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Raudaskylä

Mitkä ovat alueen Raudaskylä (84880) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 999 €. Muutos 5 vuodessa: +17,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Raudaskylä (84880) on?
595 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,0 %.
Millaista asuminen alueella Raudaskylä on?
Kotitalouksista 89,0 % asuu omistusasunnossa ja 8,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,7 % on kerrostaloissa ja 97,4 % pientaloissa.
Miten alue Raudaskylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ylivieska: 3 / 6. Korkeakoulutetut: 22,4 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·84650Kantokylä
  • ·85500Nivala Keskus (Nivala)
  • ·84770Isokoski
  • ·85620Sarja (Nivala)
  • ·85630Sarjanahde (Nivala)
  • ·85540Mönkö (Nivala)
  • ·86530Annonen (Haapavesi)
  • ·85450Joenkylä (Sievi)
  • ·85560Ainastalo (Nivala)
  • ·84540Vähäkangas
  • ·86550Mieluskylä (Haapavesi)
  • ·86300Oulainen Keskus (Oulainen)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 196. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 327. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ylivieska3. · 6 alueesta

Muut alueet: Ylivieska

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ylivieska
#AlueArvo
1.Tuomiperä8446027 406 €+23,4 %
2.Vähäkangas8454027 357 €+15,1 %
3.Ylivieska Keskus8410025 647 €+15,6 %
4.Kantokylä8465024 291 €+8,0 %
5.Isokoski8477023 777 €+13,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
46930Huruksela

Kotka

Mediaanitulot
25 999 €
Väkiluku
207
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
38760Venesjärvi

Kankaanpää

Mediaanitulot
25 998 €
Väkiluku
366
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
61350Huissi

Ilmajoki

Mediaanitulot
26 000 €
Väkiluku
334
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
51360Koivula-Synsiö

Kangasniemi

Mediaanitulot
26 001 €
Väkiluku
176
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Ylivieska: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle