Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Jyväskylä/40400
Vertaa

Halssila

40400·Jyväskylä
2,5 × 2,6 km

Postinumeroalueella Halssila (40400), Jyväskylä, asuu 3 931 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 606 €, asukkaiden keski-ikä on 41,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 40,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 64,8 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 13,7 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 3,4 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 18/36 (Jyväskylä)Väkiluku: sija 15/36 (Jyväskylä)
Väkiluku
3 931-1,6 %(5v)
Mediaanitulot
26 606 €+13,7 %(5v)
Keski-ikä
41,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
40,2 %+1,8 %(5v)
Omistusasunnot
64,8 %
Vuokra: 34,7 %
Lapsiperheet
24,1 %
Yksinasuvat
45,1 %
Työttömyysaste
13,4 %+3,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
13,8 %
65 vuotta täyttäneet: 19,6 %

Tunnusluvut

Alueen Halssila tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 931-1,6 %
Mediaanitulot26 606 €+13,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 514 €/m²-1,0 %
Keski-ikä41,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut40,2 %+1,8 %
Työttömyysaste13,4 %+3,4 %
Omistusasunnot64,8 %-
Lapsiperheet24,1 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 47 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus64,8 %
Vuokra34,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo44,8 %
Pientalo54,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,1 %
Yksinasuvat45,1 %
Muut taloudet30,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Halssila

Mitkä ovat alueen Halssila (40400) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 606 €. Muutos 5 vuodessa: +13,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Halssila (40400) on?
3 931 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,6 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Halssila (40400)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 514 €/m² (2025). Luku perustuu 47 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -1,0 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Halssila on?
Kotitalouksista 64,8 % asuu omistusasunnossa ja 34,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 44,8 % on kerrostaloissa ja 54,0 % pientaloissa.
Miten alue Halssila vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Jyväskylä: 18 / 36. Korkeakoulutetut: 40,2 %, keski-ikä: 41,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·40420Jyskä
  • ·40520Kuokkala-Ristikivi
  • ·40100Jyväskylä Keskus
  • ·40340Huhtasuo
  • ·40320Seppälän Teollisuusalue
  • ·40250Ritoniemi-Lohikoski
  • ·40820Vuoritsalo
  • ·40720Nisula
  • ·40200Mannila-Taulumäki
  • ·40930Kinkomaa (Muurame)
  • ·40600Mattilanpelto
  • ·40700Mäki-Matti

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 022. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet459. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Jyväskylä18. · 36 alueesta

Muut alueet: Jyväskylä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Jyväskylä
#AlueArvo
1.Puuppola4112031 477 €+13,1 %
2.Moksi4184031 284 €+24,9 %
3.Länsi-Palokka4066030 937 €+28,1 %
4.Kuikka4114030 096 €+19,1 %
5.Rannila4186029 922 €+11,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
85430Koivisto

Sievi

Mediaanitulot
26 606 €
Väkiluku
508
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
21880Pöytyä

Pöytyä

Mediaanitulot
26 607 €
Väkiluku
347
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
38100Karkku

Sastamala

Mediaanitulot
26 603 €
Väkiluku
846
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
95630Kuivakangas

Ylitornio

Mediaanitulot
26 609 €
Väkiluku
122
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Jyväskylä|Muuttajalle

Jyväskylän parhaat asuinalueet 2026

Jyväskylän parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Jyväskylä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle