Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Jyväskylä/40820
Vertaa

Vuoritsalo

40820·Jyväskylä
4,4 × 6,3 km

Postinumeroalueella Vuoritsalo (40820), Jyväskylä, asuu 1 053 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 625 €, asukkaiden keski-ikä on 40,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 33,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 57,5 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 15,4 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 12,0 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 60,3 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 22/36 (Jyväskylä)Väkiluku: sija 24/36 (Jyväskylä)
Väkiluku
1 053+12,0 %(5v)
Mediaanitulot
25 625 €+15,4 %(5v)
Keski-ikä
40,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
33,5 %+2,7 %(5v)
Omistusasunnot
57,5 %
Vuokra: 42,5 %
Lapsiperheet
25,0 %
Yksinasuvat
47,0 %
Työttömyysaste
15,6 %+1,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
15,4 %
65 vuotta täyttäneet: 17,2 %

Tunnusluvut

Alueen Vuoritsalo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 053+12,0 %
Mediaanitulot25 625 €+15,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)702 €/m²-16,2 %
Keski-ikä40,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut33,5 %+2,7 %
Työttömyysaste15,6 %+1,0 %
Omistusasunnot57,5 %-
Lapsiperheet25,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2023, 9 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus57,5 %
Vuokra42,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo60,3 %
Pientalo39,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet25,0 %
Yksinasuvat47,0 %
Muut taloudet28,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Vuoritsalo

Mitkä ovat alueen Vuoritsalo (40820) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 625 €. Muutos 5 vuodessa: +15,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vuoritsalo (40820) on?
1 053 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +12,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Vuoritsalo (40820)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 702 €/m² (2023). Luku perustuu 9 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -16,2 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Vuoritsalo on?
Kotitalouksista 57,5 % asuu omistusasunnossa ja 42,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 60,3 % on kerrostaloissa ja 39,6 % pientaloissa.
Miten alue Vuoritsalo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Jyväskylä: 22 / 36. Korkeakoulutetut: 33,5 %, keski-ikä: 40,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·40420Jyskä
  • ·40400Halssila
  • ·40520Kuokkala-Ristikivi
  • ·40930Kinkomaa (Muurame)
  • ·40340Huhtasuo
  • ·41630Oravasaari
  • ·40100Jyväskylä Keskus
  • ·40800Vaajakoski
  • ·40320Seppälän Teollisuusalue
  • ·40250Ritoniemi-Lohikoski
  • ·40720Nisula
  • ·40530Keljonkangas

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 311. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 067. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Jyväskylä22. · 36 alueesta

Muut alueet: Jyväskylä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Jyväskylä
#AlueArvo
1.Puuppola4112031 477 €+13,1 %
2.Moksi4184031 284 €+24,9 %
3.Länsi-Palokka4066030 937 €+28,1 %
4.Kuikka4114030 096 €+19,1 %
5.Rannila4186029 922 €+11,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
99950Karigasniemi

Utsjoki

Mediaanitulot
25 625 €
Väkiluku
274
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
49570Kannusjärvi

Hamina

Mediaanitulot
25 626 €
Väkiluku
363
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
31620Latovainio

Jokioinen

Mediaanitulot
25 623 €
Väkiluku
368
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
51930Paatela

Juva

Mediaanitulot
25 623 €
Väkiluku
139
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Jyväskylä|Muuttajalle

Jyväskylän parhaat asuinalueet 2026

Jyväskylän parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Jyväskylä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle