Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hankasalmi/41530
Vertaa

Veneranta

41530·Hankasalmi
8,3 × 7,1 km

Postinumeroalueella Veneranta (41530), Hankasalmi, asuu 146 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 232 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 16,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 88,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 11,0 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on kasvanut 9,1 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 97,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/8 (Hankasalmi)Väkiluku: sija 6/8 (Hankasalmi)
Väkiluku
146-11,0 %(5v)
Mediaanitulot
21 232 €+20,5 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
16,0 %+1,2 %(5v)
Omistusasunnot
88,7 %
Vuokra: 8,5 %
Lapsiperheet
15,5 %
Yksinasuvat
35,2 %
Työttömyysaste
20,6 %+9,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,5 %
65 vuotta täyttäneet: 37,0 %

Tunnusluvut

Alueen Veneranta tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku146-11,0 %
Mediaanitulot21 232 €+20,5 %
Keski-ikä52,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut16,0 %+1,2 %
Työttömyysaste20,6 %+9,1 %
Omistusasunnot88,7 %-
Lapsiperheet15,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus88,7 %
Vuokra8,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,5 %
Yksinasuvat35,2 %
Muut taloudet49,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Veneranta

Mitkä ovat alueen Veneranta (41530) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 232 €. Muutos 5 vuodessa: +20,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Veneranta (41530) on?
146 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,0 %.
Millaista asuminen alueella Veneranta on?
Kotitalouksista 88,7 % asuu omistusasunnossa ja 8,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,7 % pientaloissa.
Miten alue Veneranta vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hankasalmi: 7 / 8. Korkeakoulutetut: 16,0 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·41540Ristimäki
  • ·41490Niemisjärvi
  • ·41370Kuusa (Laukaa)
  • ·41550Hannula
  • ·41400Lievestuore (Laukaa)
  • ·41500Hankasalmi Asemanseutu
  • ·44320Sirkkamäki (Konnevesi)
  • ·41440Ruuhimäki (Toivakka)
  • ·41560Säkinmäki
  • ·41520Hankasalmi Keskus
  • ·41410Kankainen (Toivakka)
  • ·51360Koivula-Synsiö (Kangasniemi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 655. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 286. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hankasalmi7. · 8 alueesta

Muut alueet: Hankasalmi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hankasalmi
#AlueArvo
1.Niemisjärvi4149025 392 €+23,8 %
2.Sauvamäki4158023 372 €+27,1 %
3.Ristimäki4154022 886 €+32,3 %
4.Hankasalmi Keskus4152022 656 €+20,1 %
5.Hankasalmi Asemanseutu4150022 408 €+18,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
44350Istunmäki

Konnevesi

Mediaanitulot
21 234 €
Väkiluku
327
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
98230Luusua - Karsimus

Kemijärvi

Mediaanitulot
21 237 €
Väkiluku
167
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
59410Kirjavala

Parikkala

Mediaanitulot
21 245 €
Väkiluku
331
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
51890Risulahti

Juva

Mediaanitulot
21 214 €
Väkiluku
68
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Hankasalmi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle