Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kuopio/71310
Vertaa

Vehmersalmi Keskus

71310·Kuopio
16 × 24 km

Postinumeroalueella Vehmersalmi Keskus (71310), Kuopio, asuu 1 062 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 582 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 26,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 77,5 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 23,1 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 2,3 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 93,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 45/64 (Kuopio)Väkiluku: sija 28/64 (Kuopio)
Väkiluku
1 062-7,8 %(5v)
Mediaanitulot
23 582 €+23,1 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
26,6 %+2,7 %(5v)
Omistusasunnot
77,5 %
Vuokra: 21,1 %
Lapsiperheet
10,9 %
Yksinasuvat
44,8 %
Työttömyysaste
15,8 %+2,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,0 %
65 vuotta täyttäneet: 40,4 %

Tunnusluvut

Alueen Vehmersalmi Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 062-7,8 %
Mediaanitulot23 582 €+23,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)955 €/m²-
Keski-ikä55,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut26,6 %+2,7 %
Työttömyysaste15,8 %+2,3 %
Omistusasunnot77,5 %-
Lapsiperheet10,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2018, 12 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus77,5 %
Vuokra21,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo3,5 %
Pientalo93,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,9 %
Yksinasuvat44,8 %
Muut taloudet44,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Vehmersalmi Keskus

Mitkä ovat alueen Vehmersalmi Keskus (71310) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 582 €. Muutos 5 vuodessa: +23,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vehmersalmi Keskus (71310) on?
1 062 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,8 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Vehmersalmi Keskus (71310)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 955 €/m² (2018). Luku perustuu 12 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Vehmersalmi Keskus on?
Kotitalouksista 77,5 % asuu omistusasunnossa ja 21,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 3,5 % on kerrostaloissa ja 93,9 % pientaloissa.
Miten alue Vehmersalmi Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kuopio: 45 / 64. Korkeakoulutetut: 26,6 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·79190Valkeamäki (Leppävirta)
  • ·79180Tuppurinmäki (Leppävirta)
  • ·70780Jynkkä
  • ·71360Litmaniemi
  • ·71150Vartiala
  • ·71160Riistavesi
  • ·79265Puponmäki (Leppävirta)
  • ·71130Kortejoki
  • ·71330Räsälä
  • ·70940Jännevirta
  • ·73460Muuruvesi
  • ·79160Saamaiskylä (Leppävirta)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 037. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 060. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kuopio45. · 64 alueesta

Muut alueet: Kuopio

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kuopio
#AlueArvo
1.Tahkovuori7331032 430 €+10,6 %
2.Kurkimäki7148031 776 €+16,6 %
3.Jynkänmäki7084031 428 €+17,4 %
4.Kaislastenlahti7152030 850 €+14,0 %
5.Käärmelahti7172030 460 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
20380Räntämäki-Saramäki

Turku

Mediaanitulot
23 580 €
Väkiluku
2 882
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
48700Kyminlinna

Kotka

Mediaanitulot
23 580 €
Väkiluku
2 265
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
41410Kankainen

Toivakka

Mediaanitulot
23 585 €
Väkiluku
171
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
47710Jaala kk

Kouvola

Mediaanitulot
23 585 €
Väkiluku
953
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kuopio: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle