Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kouvola/47710
Vertaa

Jaala kk

47710·Kouvola
19 × 25 km

Postinumeroalueella Jaala kk (47710), Kouvola, asuu 953 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 585 €, asukkaiden keski-ikä on 53,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 97,1 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 8,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,3 %. Alueen kotitalouksista 82,7 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 39/49 (Kouvola)Väkiluku: sija 20/49 (Kouvola)
Väkiluku
953-8,7 %(5v)
Mediaanitulot
23 585 €+18,3 %(5v)
Keski-ikä
53,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,5 %+2,5 %(5v)
Omistusasunnot
82,7 %
Vuokra: 16,0 %
Lapsiperheet
12,1 %
Yksinasuvat
47,4 %
Työttömyysaste
12,2 %-0,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,1 %
65 vuotta täyttäneet: 36,5 %

Tunnusluvut

Alueen Jaala kk tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku953-8,7 %
Mediaanitulot23 585 €+18,3 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)607 €/m²-
Keski-ikä53,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut24,5 %+2,5 %
Työttömyysaste12,2 %-0,3 %
Omistusasunnot82,7 %-
Lapsiperheet12,1 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2021, 9 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus82,7 %
Vuokra16,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,1 %
Pientalo97,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,1 %
Yksinasuvat47,4 %
Muut taloudet40,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Jaala kk

Mitkä ovat alueen Jaala kk (47710) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 585 €. Muutos 5 vuodessa: +18,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Jaala kk (47710) on?
953 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Jaala kk (47710)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 607 €/m² (2021). Luku perustuu 9 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Jaala kk on?
Kotitalouksista 82,7 % asuu omistusasunnossa ja 16,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,1 % on kerrostaloissa ja 97,1 % pientaloissa.
Miten alue Jaala kk vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kouvola: 39 / 49. Korkeakoulutetut: 24,5 %, keski-ikä: 53,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·47760Huhdasjärvi
  • ·47540Lyöttilä (Iitti)
  • ·52980Ahvenainen (Mäntyharju)
  • ·47650Kimola
  • ·47850Verla
  • ·47520Iitti kk (Iitti)
  • ·45810Pilkanmaa
  • ·47610Kymentaka (Iitti)
  • ·52970Pankalahti-Ahvenainen (Mäntyharju)
  • ·18300Heinola kk (Heinola)
  • ·47830Hasula
  • ·45940Oravala

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 034. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 114. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kouvola39. · 49 alueesta

Muut alueet: Kouvola

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kouvola
#AlueArvo
1.Löytty4711029 610 €+23,4 %
2.Kukkuramäki4536029 201 €+17,7 %
3.Kotkankallio-Vahteronmäki4512028 900 €+16,5 %
4.Tirva-Inkerilä4643028 747 €+23,1 %
5.Kotiharju-Puhjonmäki4572027 618 €+16,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
41410Kankainen

Toivakka

Mediaanitulot
23 585 €
Väkiluku
171
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
74840Koppeloharju

Kiuruvesi

Mediaanitulot
23 585 €
Väkiluku
241
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
71310Vehmersalmi Keskus

Kuopio

Mediaanitulot
23 582 €
Väkiluku
1 062
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
20380Räntämäki-Saramäki

Turku

Mediaanitulot
23 580 €
Väkiluku
2 882
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kotka|Muuttajalle

Kotkan parhaat asuinalueet 2026

Kotkan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

9. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kouvola: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle