Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Juva/51890
Vertaa

Risulahti

51890·Juva
13 × 15 km

Postinumeroalueella Risulahti (51890), Juva, asuu 68 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 214 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 97,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,1 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 2,2 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 98,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 12/12 (Juva)Väkiluku: sija 11/12 (Juva)
Väkiluku
68-8,1 %(5v)
Mediaanitulot
21 214 €+1,6 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,5 %+2,2 %(5v)
Omistusasunnot
97,2 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
11,1 %
Yksinasuvat
41,7 %
Työttömyysaste
3,4 %-2,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,4 %
65 vuotta täyttäneet: 42,6 %

Tunnusluvut

Alueen Risulahti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku68-8,1 %
Mediaanitulot21 214 €+1,6 %
Keski-ikä55,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut29,5 %+2,2 %
Työttömyysaste3,4 %-2,5 %
Omistusasunnot97,2 %-
Lapsiperheet11,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus97,2 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,1 %
Yksinasuvat41,7 %
Muut taloudet47,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Risulahti

Mitkä ovat alueen Risulahti (51890) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 214 €. Muutos 5 vuodessa: +1,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Risulahti (51890) on?
68 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,1 %.
Millaista asuminen alueella Risulahti on?
Kotitalouksista 97,2 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,0 % pientaloissa.
Miten alue Risulahti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Juva: 12 / 12. Korkeakoulutetut: 29,5 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·51880Koikkala
  • ·52230Hurissalo (Puumala)
  • ·51980Lauteala
  • ·52150Hauhala (Mikkeli)
  • ·51780Kuosmala
  • ·51820Hatsola
  • ·52100Anttola (Mikkeli)
  • ·52200Puumala Keskus (Puumala)
  • ·51810Maivala
  • ·52270Ryhälä (Puumala)
  • ·51900Juva Keskus
  • ·52360Someenjärvi (Mikkeli)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 656. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 734. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Juva12. · 12 alueesta

Muut alueet: Juva

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Juva
#AlueArvo
1.Kuosmala5178027 638 €+28,0 %
2.Hatsola5182026 330 €+22,4 %
3.Narila5186026 149 €+24,5 %
4.Vuorenmaa5185026 132 €+36,6 %
5.Paatela5193025 623 €+20,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
59610Tarnala

Parikkala

Mediaanitulot
21 208 €
Väkiluku
160
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
21750Norrskata

Parainen

Mediaanitulot
21 205 €
Väkiluku
81
Keski-ikä
62,0 v
Avaa alue →Vertaa
80100Joensuu Keskus, Pohjoinen

Joensuu

Mediaanitulot
21 200 €
Väkiluku
10 687
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
92180Lapaluoto

Raahe

Mediaanitulot
21 199 €
Väkiluku
121
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Juva: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle